Citat:
Ursprungligen postat av
Lova33
SD:s utspel i rätten handlade endast om SD. Han skiter fullständigt i sina egna barn och kunde inte bry sig mindre om LW:s.
Han konstaterade bara att han skött mordet slarvigt och att han skulle fått det att se ut som en olycka om han varit smart. Han var enligt egen utsago förnärmad.
Det enda jag kan konstatera är att psykopatmördarweirdot är en dum och ologisk boomer helt bortom räddning.
Bara det faktum att han uttrycker sig på det viset visar vem han är. Hans självförhärligande skryt och lögner kommer slå tillbaka mot honom själv. Vare sig han döms eller inte.
Livet självt kommer döma honom i framtiden. På alla möjliga vis. Folk kommer ta avstånd från honom, ingen (förutom några få) kommer lita på honom framöver. Han kommer svårligen få jobb. Det är karma
Att han är skyldig är uppebart för de flesta, även för juristerna. Men fallet ska hanteras enligt juridiska lagar och principer, inte efter tyckande och sunt förnuft.
Vi hoppas väl alla att rättvisan och sanningen ska segra? Förutom en handfull medlöpare.