Citat:
Ursprungligen postat av
Mobot
Den typen av skydd kan göra skillnad om de används korrekt men det är inget man kan kräva på befolkningsnivå. Lämnar ämnet här då det egentligen är off topic. Min ursprungliga fråga gällde vilket land som minskat sin smitta med hjälp av munskydd och du kunde inte svara på det.
Att det fungerar i teorin med rätt klassning osv är inte samma sak. Kan inte folk sköta det i praktiken så blir det en poänglös åtgärd som bara krånglar till vardagslivet. Du är inte förbjuden att använda munskydd eller andningsmask i Sverige.
Din argumentation är en pseudodebatt. "Klarar folk inte av..."
Ja, klarar folk inte av att sätta på sig munskydd är det klart att det inte hjälper med munskydd. Men det gäller ju även andra smittskyddsåtgärder. Klarar folk inte av att hålla avstånd hjälper inga sådan rekommendationer heller. Klarar folk inte av att nysa i armvecket är det meningslöst att rekommendera det. Så vart vill du komma egentligen?
Klart som fan att mindre viruspartiklar virvlar ut i luften om man sätter ett filter framför munnen. Lika självklart är det att man andas in mindre partiklar om man sätter ett filter för munnen. Varför tror du dessa munskydd används vid vård av coronapatienter? För att de ser bra ut, eller för att det minskar risken för vårdpersonalen att bli smittad? Allt handlar ju om riskvärdering hela tiden. Inget vaccin är 100%. Betyder det då att vi inte ska vaccinera? Blir det poänglöst då? Argumenterar du på samma sätt som med munskydden så anser du det.