2021-05-21, 13:09
  #7249
Medlem
adolf512s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Giant Squid
Der är inte heller någon välbevarad hemlighet att judelobbyn och Israel infiltrerat den politiska högern. Framför allt de som befinner sig på ytterkanten. Men den problematik de Europeiska länderna har med muslimska flyktingar går inte att jämföra med den palestinska konflikten.
Tror det mer handlar om att folk till höger i större utsträckning gillar israels höger-regering.

Vänstern är extrem-altruister som tycker synd om förlorare (i det här fallet palestinierna) medan högern är mer för den starkes rätt.
Citera
2021-05-21, 13:24
  #7250
Medlem
Vettefuls avatar
Citat:
Ursprungligen postat av TantRossin
Frågan är; är det Abraham's ättlingar dessa bleka och rödhåriga folk?
Det fanns 3% äkta judar i Palestina, innan europeiska och östeuropeiska 'judar' gjorde krav på ett judiskt hemland.
Spelar det någon roll?

Citat:
Ursprungligen postat av TantRossin
Dessa 3% levde i fred med sina muslimska grannar. Deras bakåtsträvande religioner har ju mycket gemensamt; Hallal slakt - schertning/ kosher, kvinnor ska täcka sitt hår, omskärelsen på pojkar, ingen alkohol konsumtion, bara lite exemplen.
Så det är dom västerländska judarnas intåg som har skapat en kulturkrock?
Västerländsk kultur vs. arabisk kultur, snarare än judar vs. muslimer, m.a.o.?
Citera
2021-05-21, 13:54
  #7251
Medlem
EnGodForlorares avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Nannegijala
Det finns ju ett ganska enkelt recept på det. Utför inte terrordåd, skjut inte mot poliser och vakter, döda inte israeler, bomba inte Israel. Då blir det fred och lugnt. Hur kan det vara svårt att förstå?

Dra den om rödluvan också.

Israeliska judiska extremister trakasserar ständigt palestinier på Västbanken. Deras våld har palestinierna rätt att försvara sig mot. Det är inte ovanligt att dessa ger sig på palestinska bönders boskap. Här är några exempel på bosättare som förgiftar, kör över och skär halsen av palestinskägda får:
Personer som tycker det är motiverat att ge sig på djur brukar inte vara särskilt trevliga. Och detta är bara en mycket liten del av allt det våld bosättare utsätter palestinerna för. Deras bilar förstörs, deras olivlundar bränns ner, kyrkor och moskéer vandaliseras, präster och imamer överfölls, osv. Detta våld har palestinerna rätt att försvara sig mot.

Att påstå att det skulle bli fred i Palestina om palestinerna slutade göra motstånd är ungefär lika naivt som att påstå att Förintelsen aldrig skulle ägt rum om inte judarna motsatt sig nazisterna.
Citera
2021-05-21, 14:01
  #7252
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Termos99
När Egypten hade Gazaremsan kunde de gett palestinierna en liten del av landet till att börja med, men de gjorde de inte. Likaså när Jordanien hade västbanken, inte blev det någon palestinsk stat av det heller. Men ekonomiskt bistånd och pengar, det får palestinierna mycket av.

Jag förstår vad du menar och håller delvis med, men Judarna var där, judarna har alltid varit där, de är inte invandrare i sitt eget land. Det går inte att kolonisera sitt eget land. Men de är ju inte ensamma där... som du säger folkvandringar har skett och ett antal civilisationer har funnits i landet. Så det borde ha skett på ett sätt så att alla kunde samsas. Det är fel att tvinga människor på flykt, det hoppas jag alla håller med om. Men det är vad som skett över hela mellanöstern, fast det är judar som kastats ut och mördats. Jag önskar bara att vi alla kunde vara konsekventa. Att bara angripa Judar och inte angreppen mot Judar. Judar har kommit till Israel för att de förföljts i arabiska länder, även innan Israel bildades. Araber attackerade judar långt innan Israel, 5 första attackerna var helt av araber mot Judar.

Bara ett exempel på hur Judar behandlats.

"The Zeibak sisters: Four Syrian-Jewish girls (three sisters and their cousin) who were raped, killed, and mutilated while trying to flee to Israel in 1974" Wiki

Det är liksom inget trevligt område överlag.

Deras law of return som du kritiserar håller jag med om är problematisk, men vet du varför den finns?

För när de flytt från förföljelse så har de inte tagits emot, exempelvis:

SS St Louis: The ship of Jewish refugees nobody wanted
https://www.bbc.com/news/magazine-27373131#:~:text=On%2013%20May%201939%2C%20more,we re%20killed%20by%20the%20Nazis.
Därför finns lagen, det ska iallafall finnas ETT land dit de alltid kan åka.


Jag VILL se och besöka ett land med både palestinier och israeler, bara lek med tanken hur det landet skulle kunna blomstra om folk slutade slå ihjäl varandra för religiösa texters skull?!

Ingen borde tvingas bort från sitt hem eller förföljas, jag hoppas på en bättre framtid för alla. Men det ligger inte i mina händer.

Och i en nära framtid lär Sverige vara judefritt pga muslimer och vänsterns hat mot judar. Vart ska de fly? Antagligen till Israel.

Gör som den enda internationella lag som gäller i detta fallet, araber till Jordanien och judar till Israel. Gazamuslimerna kan åka till Egypten.

De vildhjärnor som man ser bland muslimerna kan Jordanien och Egypten ta hand om. Det sker inga terrorbrott från de länder som har fredsavtal med Israel, så visst går det att hålla ordning även i muslimska länder när viljan finns. Israel är för fega att sätta extremisterna på plats pga demokratiska och internationella regler.

Samma i Sverige, de som inte kan uppföra sig ens under asylprövningen, ut tillbaka till det samhälle de vill skapa i Sverige.

Den stora frågan är vad gör man med vänstern? Cuba, Venezuela? Kanske en seg biff så de håller käften.
Citera
2021-05-21, 14:09
  #7253
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av humanlife
FN:s Generalförsamling höll möte om Israel-Palestina igår. Här talar Guterres i 9 minuter. Bra inställning, Jag hoppas att han har ryggrad att driva igenom att ockupationen måste upphöra, att 2-statslösningen måste genomföras.

http://webtv.un.org/watch/ant%C3%B3nio-guterres-un-secretary-general-on-the-middle-east-palestine-general-assembly-67th-plenar y-meeting/6255232902001/?term=

Tvåstatslösningen finns redan. Araberna fick Jordanien och judarna fick allt väster om Jordanfloden, inklusive västbanken och Gaza. Araberna ockuperar således Gaza.

Har ni tänkt på reaktioner från världen varje gång när våldsamheter bryter ut? De blir alltid milda mot judarna, Israel, för de vet vad internationell säger. Det är redan delat.
Citera
2021-05-21, 14:17
  #7254
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Giant Squid
En mer stabil fred och en grogrund för förhandlingar

Narrativet att Hamas vill utplåna Israel är inte legitimt, man går numera med på att leva sida vid sida med en Israelisk stat efter 67 års gränser .

EDIT: Det är ingen större hemlighet att det i själva verket är så att det är Israel som håller på att utplåna Palestina.
Snarare att palestinier har bränt alla sina chanser. Bara hat och krig.
Citera
2021-05-21, 14:20
  #7255
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av EnGodForlorare
Dra den om rödluvan också.

Israeliska judiska extremister trakasserar ständigt palestinier på Västbanken. Deras våld har palestinierna rätt att försvara sig mot. Det är inte ovanligt att dessa ger sig på palestinska bönders boskap. Här är några exempel på bosättare som förgiftar, kör över och skär halsen av palestinskägda får:
Personer som tycker det är motiverat att ge sig på djur brukar inte vara särskilt trevliga. Och detta är bara en mycket liten del av allt det våld bosättare utsätter palestinerna för. Deras bilar förstörs, deras olivlundar bränns ner, kyrkor och moskéer vandaliseras, präster och imamer överfölls, osv. Detta våld har palestinerna rätt att försvara sig mot.

Att påstå att det skulle bli fred i Palestina om palestinerna slutade göra motstånd är ungefär lika naivt som att påstå att Förintelsen aldrig skulle ägt rum om inte judarna motsatt sig nazisterna.

Att palestinierna och judarna skulle dansa och kramas om palestinierna låg lågt, slutade skjuta och höll käften, kan man glömma. Detta är inte bara en militär/territoriell konflikt.

Detta är en klassisk folkkonflikt, av en typ som vi svenskar har svårt att förstå. Det är två folksjälar som skapar friktion. Ingen sida kommer någonsin att låta den andra sidan vara..

Ja, israelerna är på palsestinerna hela tiden, oavsett vad de gör, vilket mängder av israeliska exmilitärer vittnat om. Dessa militärer plågas av ånger och dåligt samvete, efter år av övegrepp och terror..

Det finns en organisation, skapad av dessa exmilitärer, som heter Breaking the silence:

https://www.breakingthesilence.org.il

Jag rekommenderar starkt att ta del av deras material, som är vidrigt.

Det israeliska övervåld som sker utanför tevekamerorna har vi mediakonsumenter ingen koll på. Israelerna har för länge sedan lärt sig att kontrollera media. Hamas övegrepp och krigshandlingar behandlas såklart på ett helt annat sätt. Israel har för länge sedan lyckats skjuta över skulden för all "terror" på sin fiende.

Israelerna är betydligt duktigare på terror än palestinierna men denna terror finns sällan i mainstremmedia.

Det finns tusentals exempel på övergrepp, vandalisering och mord... brott som inte har ett skit med den väpnade konflikten att göra.

Är palestinierna moraliskt mer högstående? Nej, de har såklart sin egen skuld..

Men någon ursäkt för israelernas vidriga behandling av palestinerna finns inte.

Här är en intressant religiös förklaring av bakgrunden till hela konflikten, av en rabbin:

https://blogs.timesofisrael.com/why-israel-we-ask-rabbi-sacks/

Judarna är det utvalda folket, de ska ha tillbaka sitt land, punkt. Inga oklarheter

På den israeliska sidan finns lika lite utrymme för förhandling som på den palestinska sidan.

Självklart finns det rasism, självklart ska arabjävlarna bort ... självklart kommer israelerna aldrig att ge sig. De ska ha allt. Notera att rabbinen inte nämner något annat folks rättigheter en enda gång.
Citera
2021-05-21, 14:33
  #7256
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Giant Squid
Ja infiltrationsverksamhet brukar ju närmast föras bakom kulisserna utav rampljuset.
Björn Söders svärm av Israelvänliga motioner är väl en del i detta. Söders bästisar Ekerötterna Ted och Kent är väl det tydligaste exemplet.
Ted Ekeroth förestår föreningen För Israel och demokrati i Mellanöstern.
Kent sitter i styrelsen för World Zionist Organization och mottog 2007 Theodor Hertzl priset för sina insatser för Israel och Sionismen

Skitmärkligt att ett parti som förespråkar nationalism och teritoriell integritet kan stötta ockupationen? Det är faktist vansinnigt och jag förstår inte riktigt hur deras väljare rationaliserar detta? Tex jag kan ju ha mer respekt för NMR då dem åtminstonde är konsekventa?
Citera
2021-05-21, 14:34
  #7257
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av EnGodForlorare
Dra den om rödluvan också.

Israeliska judiska extremister trakasserar ständigt palestinier på Västbanken. Deras våld har palestinierna rätt att försvara sig mot. Det är inte ovanligt att dessa ger sig på palestinska bönders boskap. Här är några exempel på bosättare som förgiftar, kör över och skär halsen av palestinskägda får:
Personer som tycker det är motiverat att ge sig på djur brukar inte vara särskilt trevliga. Och detta är bara en mycket liten del av allt det våld bosättare utsätter palestinerna för. Deras bilar förstörs, deras olivlundar bränns ner, kyrkor och moskéer vandaliseras, präster och imamer överfölls, osv. Detta våld har palestinerna rätt att försvara sig mot.

Att påstå att det skulle bli fred i Palestina om palestinerna slutade göra motstånd är ungefär lika naivt som att påstå att Förintelsen aldrig skulle ägt rum om inte judarna motsatt sig nazisterna.

Mitt i allt elände, fascineras jag över judarnas totala historielöshet och kaxighet.
För bara 80 år sedan var Europas judar sitting ducks och över 50% av judarna slaktades.
Detta lilla folk, som är så stolt över sin historia, verkar ha glömt sin sårbarhet ...

Jag antar att decennier har amerikanskt stöd har påverkar israelerna på djupet. De har blivit knäppa.
Det finns inga gränser kvar. Israeliska rasister skriker "död åt araberna" helt öppet, bosättarna beter
sig som i vilda västern och flinande stadsbor filmar sönderslagna arabiska butiker.

Som om det inte var nog, bombar man skiten ur ett getto ... känns detta igen?

Vilka tror israelerna att de är? Viljan att vara moraliskt bättre än sin fiende verkar ha försvunnit helt.

Jag håller inte på någon sida längre, men Israel är den avgjort starkare parten (det är inte ens någon tävling) och borde verkligen ha mer självkritik, om man vill behålla det breda stödet i Västvärlden.

Risken finns att svineriet och självgodheten blir lika farliga som den yttre fienden.

Kan israelerna inte städa upp i sin mentala svinstia, går Israel under.

Det är en reell fara.

Israel skapades med ett tungt moraliskt bagage och förhoppningarna var var storslagna. Var det verkligen detta man ville ha? Jag förstår att judar utanför Israel skäms och att israeliska exsoldater skriver böcker och föreläser, för att lätta sina samveten.
__________________
Senast redigerad av Eremona2.0 2021-05-21 kl. 14:38.
Citera
2021-05-21, 14:44
  #7258
Medlem
Giant Squids avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Eremona2.0
Att palestinierna och judarna skulle dansa och kramas om palestinierna låg lågt, slutade skjuta och höll käften, kan man glömma. Detta är inte bara en militär/territoriell konflikt.

Detta är en klassisk folkkonflikt, av en typ som vi svenskar har svårt att förstå. Det är två folksjälar som skapar friktion. Ingen sida kommer någonsin att låta den andra sidan vara..

Ja, israelerna är på palsestinerna hela tiden, oavsett vad de gör, vilket mängder av israeliska exmilitärer vittnat om. Dessa militärer plågas av ånger och dåligt samvete, efter år av övegrepp och terror..

Det finns en organisation, skapad av dessa exmilitärer, som heter Breaking the silence:

https://www.breakingthesilence.org.il

Jag rekommenderar starkt att ta del av deras material, som är vidrigt.

Det israeliska övervåld som sker utanför tevekamerorna har vi mediakonsumenter ingen koll på. Israelerna har för länge sedan lärt sig att kontrollera media. Hamas övegrepp och krigshandlingar behandlas såklart på ett helt annat sätt. Israel har för länge sedan lyckats skjuta över skulden för all "terror" på sin fiende.

Israelerna är betydligt duktigare på terror än palestinierna men denna terror finns sällan i mainstremmedia.

Det finns tusentals exempel på övergrepp, vandalisering och mord... brott som inte har ett skit med den väpnade konflikten att göra.

Är palestinierna moraliskt mer högstående? Nej, de har såklart sin egen skuld..

Men någon ursäkt för israelernas vidriga behandling av palestinerna finns inte.

Här är en intressant religiös förklaring av bakgrunden till hela konflikten, av en rabbin:

https://blogs.timesofisrael.com/why-israel-we-ask-rabbi-sacks/

Judarna är det utvalda folket, de ska ha tillbaka sitt land, punkt. Inga oklarheter

På den israeliska sidan finns lika lite utrymme för förhandling som på den palestinska sidan.

Självklart finns det rasism, självklart ska arabjävlarna bort ... självklart kommer israelerna aldrig att ge sig. De ska ha allt. Notera att rabbinen inte nämner något annat folks rättigheter en enda gång.
Jag läste en del om Breaking The Silence för många år sedan. Och traumatiseringen hos soldaterna går närmast att jämföra med de i Vietnamkriget. När dom kom hem så flippade de flesta, droger, Hells Angels skapades m,m. Pol Pots Kambodja är väl ett överexempel på detta.

Det har redan skett ett gäng självmord bland IDF soldater i år, Åren innan har väl legat på 10-20 stycken. Vilket kanske är rekord om inte anmärkningsvärt i en demokrati och framför allt ifrån ett håll som påstår att de har den mest moraliska armeen i världen.
__________________
Senast redigerad av Giant Squid 2021-05-21 kl. 14:48.
Citera
2021-05-21, 15:02
  #7259
Medlem
Crapmagics avatar
Nån annan än jag som känner sig lite tom? & ledsen efter fredsfördraget, jaha det var den sommaren, den allra bästa sommaren
__________________
Senast redigerad av Crapmagic 2021-05-21 kl. 15:24.
Citera
2021-05-21, 15:12
  #7260
Medlem
Giant Squids avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Crapmagic
Nån annan än jag som känner sig lite tom? & ledsen efter fredsfördraget.
Det är väl känslan som många sionister och Israeler känner idag. Som efter en för tidig utlösning.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in