Citat:
Ursprungligen postat av
Termos99
Starkes rätt är det som gäller i mellanöstern, Idag är Israelerna det och då ser det ut som det gör. Om Hamas blir den starke så får vi ett blodbad "From the river to the sea, Palestine will be free". Lägger Hamas ned vapnen blir det fred, lägger Israel ned vapnen så vet vi vad som händer, bara att lyssna till Hamas.
Ingen kräver att Israel ska avväpnas, utan återgå till gränser från 1967, vilket skulle vara ett enormt steg på vägen att lösa en stor del av konflikten.
Har man drivit konflikten så pass långt att på ena sidan finns en kompromisslös stat uppbackad av världens än så länga enda supermakt, och på andra sidan en terrorstämplad extremtistisk rörelse, blir det aldrig fred eller förhandlingar.
Vilka incitament finns det för Israel att sätta sig vid förhandlingsbordet? Förhandlingar kräver indriket att man måste kompromissa, att man måste avstå något. Israel har inget emot status quo.
Bosättningspolitiken fortsätter, och delfinanseras dessutom av USA i form av bidrag, palestiner fördrivs från sina hem i Jerusalem, alla fördömanden i FN blockeras av USA. Varför förhandla?
Palestinier å andra sidan har inget att förlora, och drivs i famnen på allt extremare rörelser, som de facto gynnar Israels premiärminister Netanyahu.
Citat:
Ursprungligen postat av
Termos99
De som lever där måste ta beslut om sin egna framtid. Ett land, två länder? Krig, fred? Deras beslut.
Märkligt att i ex-Jugoslavien dök det upp självutnämnda domare som tog saken i egna händer.
Varför inte göra detsamma i Israel/Palestina?
Citat:
Ursprungligen postat av
Termos99
Ett självständigt Palestina har aldrig funnits. Någonsin, finns inga palestinska drottningar eller Kungar.
Judarna var där tusentals år innan Islam. Islam kom dit via krig och erövring.
Jaha, då bör Ryssland genast inta hela Ukraina och Vitryssland, eftersom dessa länder har aldrig funnits.
Förresten, indianer har bott i Nordamerika långt innan någon ens hört vad en amerikan var för något. Ska du skicka alla vita tillbaka till Europa, och svarta till Afrika, eller hur hade du tänkt dig?
Israel ska förstås dra sig tillbaka från ockuperade områden, istället för att sabotera varje ansats till en palestinsk stat.