Citat:
Ursprungligen postat av
Dianthus
Klart det dras i långbänk- det är så det blir när man inte riktigt vet vilket ben man ska stå på. Dessutom är de som en gång styrde upp hela hanteringen av Estonia borta från sina poster. Nytt folk ska ta vid, undrar just hur mycket information de får, får de tillgång till någonting av det som är hemligstämplat för allmänheten?
Ingen av de inblandade hade väl tänkt sig denna utveckling så många år efteråt. Men, det som göms i snö kommer upp i tö...
Personligen tror jag detta framförallt stressar Carl Bildt; han gör den ena märkliga tabben efter den andra och ser ovanligt risig ut.
Instämmer.
Om det nu är en konspiration, vilket jag tror, så är just denna konspiration svår att göra en cover up på i dagsläget av flera anledningar.
För att nämna någa så är ett problem att många av de personer som tidigare var insyltade numera är långt mindre inflytelserika i den svenska statsapparaten. Det finns dessutom andra som skulle kunna tjäna politiskt på att avslöja komprometterande uppgifter om politiska motståndare.
Ett annat problem är att det nu finns väldigt många indicier att bortförklara.
Ett trejde problem är att det är tekniskt komplicerat att placera ett klippblock under Estonia. Om konspirationen ska hålla är det nämligen detta som måste till för att hålet ska kunna bortförklaras som en följd av kollisionen med botten.
En sak som talar för att den politiska och militära eliten oavestt problemen till varje pris kommer att täcka upp detta är för att de helt skulle tappa trovärdigheten om det framkom vad de gjort. Vid sidan av att de haft ihjäl över 800 människor och smugglat krigsmateriel så skulle det vara mindre smickrande att behöva erkänna att trots 40 års ubåtsjakt för måååånga miljarder så visade sig den svenska militären vara det mest dödliga hotet för civila svenskar i Östersjön.