Citat:
Ursprungligen postat av
Kämpendahl
Katrins ibland sarkastiska svar har ett visst underhållningsvärde då hon gör det med ganska stor finess. Jämfört med Binninge så har hon ju inte heller fått något påpekande från rätten att hon bara ska presentera sådant som är relevant för målet

. Så jag ser fram emot svar på motpartssidans tafatta försök att hävda att juridiskt bindande avtal (eller brytande av dem) gällande fastighetsköp görs via media och Facebook

Dom nya ombuden har inte visat något av Katrins förmåga, att skriva kort, koncist, juridiskt korrekt och med en spetsfundighet i rösten som hörs fast det är skriftligt.
Det var tungrott, upprepande och gnetigt i nya ombudens inlaga, saknade finess och förmåga att klargöra Esbjörns ståndpunkt i tvisten.
Den var av episk tjocklek den nådiga luntan, dock utan innehåll, men man trodde kanske det räckte att damma den i huvudet på käranden för att vinna?
Absolut inte fastighetsjuridik eller ens avtalslagstiftning dom sysslat med innan, det märks ack så tydligt i inlagan att dom famlar efter halmstrån.
Nytt avtal via ett brev Ulf skrev och acceptans på Facebook?