2021-05-18, 20:17
  #33217
Medlem
trngws avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Nakedcat
Vet inte hur "normalt funtade" de är på lantmäteriet, men uppenbarligen hade de synpunkter på att formkraven på köpehandlingen inte var uppfyllda. I annat fall hade EB haft lagfarten för länge sedan.

Njae. De har i sak inget att klaga på vad gäller formkraven på köpehandlingen. Allt hänger på att avtalet stipulerar att köpebrev skall upprättas. Därmed inväntar LM att köpebrev inkommer innan de utfärdar lagfart. Av den anledningen är ansökan vilan i väntan på dom. Så snart dom avkunnats och vunnit laga kraft kommer LM att avsluta ärendet. Antingen, troligen, genom att utfärda lagfart i Ebbas namn, eller, högst osannolikt, ge avslag på ansökan.
2021-05-18, 20:25
  #33218
Medlem
lillen-68s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av trngw
Ja, det har blivit, för Ebba-hatarna, pinsamt uppenbart att de har förlorat inte bara debatten utan också allt anseende. En prestigeförlust som är svår att bära tydligen. Den yttrar sig i inlägg med argument som att några i tråden har gjort många inlägg. Men vad Ebba-hatarna inte inser är att de själva gjort lika många inlägg som när de började gnälla om den saken.

En annan tydlig aspekt på det fullständiga raset för Ebba-hatarna är hur de hela tiden måste skriva om verkligheten med nya ord.

När det visar sig att det inte förekommit något tvång, att Esbjörn skrivit på avtalet av egen fri vilja. Då heter det plötsligt att Ebba "tjatat", och detta skall då vara något slags argument. Men vad det innebär att "tjata" och varför det skulle vara ett problem, när nu Esbjörn själv berättar att han skrivit på avtalet av egen fri vilja, det klarar Ebba-hatarna inte av att förklara.

På samma vis ser vi att de tidigare så högtravande och självsäkra påståendena om att Esbjörn är dement som nu slagits i spillror av Esbjörns, eller Binninges om man så vill, beställda psykolograpport som slår fast motsatsen, istället har omskrivits i termer av att Esbjörn är, eller snarare "kan vara", "genuint förvirrad". Återigen är Ebba-hatarna förklaringen skyldig, till vad "genuint förvirrad" innebär och varför det har någon betydelse i sak, när nu en professor, en läkare och flera psykologer, har slagit fast att det inte är något fel på Esbjörns rättshandlingsförmåga, att han är närvarande till samtliga kvaliteter och en fokuserad och koncentrerad person, samt att han själv har förklarat att han skrivit på avtalet av egen fri vilja. Att han kom ihåg att han gjorde det är också ställt bortom allt rimligt tvivel, trots hans egna påstående om att han inte minns något. Ty, han har i detalj berättat om hur det gick till när avtalet skrevs på, vilka som satt var, vem som sa vad, vilka lampor och ljus som var tända, osv osv.

Alla grepp som Esbjörn och hans maffia hittat på och framfört i domstol, har motbevisats, i de flesta fall av dem själva. Så korkat att man häpnar. Esbjörns kludd till ombud, Binninge, sprang och gömde sig med svansen mellan benen så snart hans kriminella bakgrund som kvinnomisshandlare och pedofil kom i dagern, och hans nya ombud har omgående kastat in handduken och inlaga till domstolen gått så långt att de uttryckligen medgivit att det kan vara så att avtalet är giltigt mot Esbjörn. I princip ingenting kvarstår till Esbjörns förmån. Därför har det fåtal Ebba-hatare som inte klarar av att inse och än mindre erkänna sina misstag, tvingats ta till så låga metoder som ideliga fantasier och lögner, i sina fruktlösa försök att försvara, ja, vad det nu är de tror att de försöker försvara, sin heder, kanske.

Kvar står Esbjörn, ensam, sannolikt med miljonskulder. Så sent som för några månader sedan tog kronofogden det sista av sina krav på Esbjörn, så några besparingar, det har han inte det kan vi vara säkra på. Varifrån han skulle få pengarna att betala allt det han lovat Ebba om hon skulle ha antagit hans förlikningserbjudande, det är det ingen som ens försökt förklara. Alla, till och med Ebba-hatarna, inser att det inte finns några pengar till det. Alla inser att Esbjörn inte har skuggan av en chans att förlikas i enlighet med sitt eget förlikningsförslag. Varje gång den frågan tas upp blir Ebba-hatarna tystare än i graven.

Esbjörn har nu anlitat ett helt knattefotbollslag av advokater. De påstår att Esbjörn och EBba har ingått ett nytt avtal. Baserat på ett brev Esbjörn skrev till Ebba, som de menar att Ebba har accepterat genom ett inlägg på facebook. Återstår att se vad domstolen anser om fastighetsavtal som ingås genom inlägg på facebook. Men jag har min uppfattning klar.

Kruxet är bara att det där "nya avtalet" som Esbjörns knattefotbollslag påstår har ingåtts, det avtalet bröt Esbjörn, det också, dagen efter (igen), genom att inte genomföra den betalning Esbjörn själv hade skrivit in i "det nya avtalet". Och än idag, nio månader senare, har Esbjörn fortfarande inte återbetalat handpenningen, såsom "det nya avtalet" stipulerar. Ett avtal om fastighetsskifte, ingått via facebookuttalanden, som inte uppfyller ett enda formalia-krav.
Återigen, inte ens Ebba-hatarna tror på det. De tror på "tjat" och "genuin förvirring".

Men det är kanske inte så konstigt, egentligen, för det enda Ebba-hatarna klarar av att prestera, det är just "tjat", de tjatar på med sina lögner och uppträder själva verkligen "genuint förvirrade". Det är den världen de lever i, en "genuint förvirrad tjat"-värld. Inte så konstigt kanske att de tror att det är så Esbjörn skall vinna detta.

Nej, inte ens de tror nog det, längre. De är inte här för det. De är här enbart för att smutskasta Ebba. det är också därför de kallas för Ebba-hatarna, och det är därför de skiter blankt i hur det går för Esbjörn eller vad som talar för eller emot honom. De är bara intresserade av att smutskasta Ebba. Men i slutändan blir resultatet ingenting annat än att de förlöjligar sig själva långt bortom all rim och reson.

Så, hur ser det ut för Esbjörn. Ja, jag tror att Binninge tog sitt pick och pack och drog, när det inte fanns mer pengar att hämta. Hela den summa som Esbjörn fått av Ebba i handpenning, den har nu betalats ut till Binninge i arvode. Esbjörns konto är åter tomt, och då drog Binninge. Kalven var mjölkad till döds. Tack och adjö. Därtill kommer Esbjörn att stå med det nya knattefotbollslaget av advokaters kostnader när affären är över, plus Ebbas alla rättegångskostnader, inklusive kostnaden för den professor och den läkare som Ebba tvingats anlita i samband med processen. Plus alla omkostnader Ebba haft till följd Esbjörns avtalsbrott, plus skadestånd, plus ränta på hela klabbet, och det är ingen dålig ränta på sådant. Det finns en överhängande risk att det överskjutande belopp som Ebba har kvar att betala för huset, inte tillnärmelsevis kommer att räcka för Esbjörn att betala alla skulder som han kommer att ha efter detta. Ebba lär ju börja med att dra av alla sina kostnader och sedan, om det blir något kvar, betala den skvätt som i så fall är över, till Esbjörn. Ja, Esbjörn lär förlora så gott som allt han äger och har i denna affären. DET, är nog något som han inte förstått. Ännu. Sina "vänner" har han förmodligen redan förlorat, alla utom Ulf, kan man misstänka. Undrar om "vännerna" kommer förpassa Ulf till samma äldreboende som de vill förpassa Esbjörn till.

Jaa duu!
Till Esbjörns konto kommer det utbetalas, men går det till Esbjörn?
Generalskan har han kvar och hur det ligger till med de 2 BR vet ingen.
2021-05-18, 20:31
  #33219
Medlem
Reimers avatar
På västfronten intet nytt, tog ut ett aktuellt dagboksblad för att se om Katrin Björklund hade hunnit kommentera de senaste inlagorna från E*björns advokater men inget har inkommit än.

https://docdro.id/wrcdyjv

Men det lär väl komma något elegant som vanligt ifrån Katrin.
2021-05-18, 20:34
  #33220
Medlem
lillen-68s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Nakedcat
Vet inte hur "normalt funtade" de är på lantmäteriet, men uppenbarligen hade de synpunkter på att formkraven på köpehandlingen inte var uppfyllda. I annat fall hade EB haft lagfarten för länge sedan.

Nej köpeavtalet var korrekt och inga synpunkter, så därför fick hon vilande lagfart.
Det hänger på köpebrevet ett ”kvitto” Esbjörn ska skriva under, då han får resten av köpeskillingen.
Han tog emot handpenningen på 390.000:-, men kom sen inte till banken och gjorde klart.
Esbjörn gick helt enkelt under jorden med Ebbas 390.000:- och vägrade följa köpeavtalet.
2021-05-18, 20:44
  #33221
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Garre74
haha, ja det kan man fråga sig.
Ser på Esbjörns team som en enda stor hönsgård, ingen tupp utan bara en massa kacklande - missförstånd. Antaganden.

Esbjörn kan ha vara genuint förvirrad.
Var inte så ÄR han det nu iaf....

Jag tror inte han var förvirrad alls.
Jag tror hela hans värld rasade när han upptäckte hur pensionatsgänget reagerade på hans försäljning.
Han hade trott han hade en plats på pensionatet och gjorde nytta där, var behövd och sen så fick han minsann veta att det han gjort var fel fel fel.
2021-05-18, 20:54
  #33222
Medlem
trngws avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Reimer
På västfronten intet nytt, tog ut ett aktuellt dagboksblad för att se om Katrin Björklund hade hunnit kommentera de senaste inlagorna från E*björns advokater men inget har inkommit än.

https://docdro.id/wrcdyjv

Men det lär väl komma något elegant som vanligt ifrån Katrin.

Jag skulle tro att Katrin har fått ett föreläggande att inkomma med sin slutliga bevisuppgift senast den 25e maj. Så vi får nog inte höra från henne förrän i början av nästa vecka, skulle jag tro.

Det som skall bli intressant att se i den, är hur hon väljer att kommentera knattefotbollslagsadvokaternas infall om "det nya avtalet".
2021-05-18, 21:05
  #33223
Medlem
Nakedcats avatar
Citat:
Ursprungligen postat av lillen-68
Nej köpeavtalet var korrekt och inga synpunkter, så därför fick hon vilande lagfart.
Det hänger på köpebrevet ett ”kvitto” Esbjörn ska skriva under, då han får resten av köpeskillingen.
Han tog emot handpenningen på 390.000:-, men kom sen inte till banken och gjorde klart.
Esbjörn gick helt enkelt under jorden med Ebbas 390.000:- och vägrade följa köpeavtalet.
Köpeavtalet var korrekt som köpeavtal, men uppfyllde inte formkraven som gäller för en lagfartsansökan eftersom det inte var bevittnat. Därför hade lantmäteriet synpunkter.
2021-05-18, 21:06
  #33224
Medlem
Knut-Annes avatar
Citat:
Ursprungligen postat av trngw
Ja, det har blivit, för Ebba-hatarna, pinsamt uppenbart att de har förlorat inte bara debatten utan också allt anseende. En prestigeförlust som är svår att bära tydligen. Den yttrar sig i inlägg med argument som att några i tråden har gjort många inlägg. Men vad Ebba-hatarna inte inser är att de själva gjort lika många inlägg som när de började gnälla om den saken.

En annan tydlig aspekt på det fullständiga raset för Ebba-hatarna är hur de hela tiden måste skriva om verkligheten med nya ord.

När det visar sig att det inte förekommit något tvång, att Esbjörn skrivit på avtalet av egen fri vilja. Då heter det plötsligt att Ebba "tjatat", och detta skall då vara något slags argument. Men vad det innebär att "tjata" och varför det skulle vara ett problem, när nu Esbjörn själv berättar att han skrivit på avtalet av egen fri vilja, det klarar Ebba-hatarna inte av att förklara.

På samma vis ser vi att de tidigare så högtravande och självsäkra påståendena om att Esbjörn är dement som nu slagits i spillror av Esbjörns, eller Binninges om man så vill, beställda psykolograpport som slår fast motsatsen, istället har omskrivits i termer av att Esbjörn är, eller snarare "kan vara", "genuint förvirrad". Återigen är Ebba-hatarna förklaringen skyldig, till vad "genuint förvirrad" innebär och varför det har någon betydelse i sak, när nu en professor, en läkare och flera psykologer, har slagit fast att det inte är något fel på Esbjörns rättshandlingsförmåga, att han är närvarande till samtliga kvaliteter och en fokuserad och koncentrerad person, samt att han själv har förklarat att han skrivit på avtalet av egen fri vilja. Att han kom ihåg att han gjorde det är också ställt bortom allt rimligt tvivel, trots hans egna påstående om att han inte minns något. Ty, han har i detalj berättat om hur det gick till när avtalet skrevs på, vilka som satt var, vem som sa vad, vilka lampor och ljus som var tända, osv osv.

Alla grepp som Esbjörn och hans maffia hittat på och framfört i domstol, har motbevisats, i de flesta fall av dem själva. Så korkat att man häpnar. Esbjörns kludd till ombud, Binninge, sprang och gömde sig med svansen mellan benen så snart hans kriminella bakgrund som kvinnomisshandlare och pedofil kom i dagern, och hans nya ombud har omgående kastat in handduken och inlaga till domstolen gått så långt att de uttryckligen medgivit att det kan vara så att avtalet är giltigt mot Esbjörn. I princip ingenting kvarstår till Esbjörns förmån. Därför har det fåtal Ebba-hatare som inte klarar av att inse och än mindre erkänna sina misstag, tvingats ta till så låga metoder som ideliga fantasier och lögner, i sina fruktlösa försök att försvara, ja, vad det nu är de tror att de försöker försvara, sin heder, kanske.

Kvar står Esbjörn, ensam, sannolikt med miljonskulder. Så sent som för några månader sedan tog kronofogden det sista av sina krav på Esbjörn, så några besparingar, det har han inte det kan vi vara säkra på. Varifrån han skulle få pengarna att betala allt det han lovat Ebba om hon skulle ha antagit hans förlikningserbjudande, det är det ingen som ens försökt förklara. Alla, till och med Ebba-hatarna, inser att det inte finns några pengar till det. Alla inser att Esbjörn inte har skuggan av en chans att förlikas i enlighet med sitt eget förlikningsförslag. Varje gång den frågan tas upp blir Ebba-hatarna tystare än i graven.

Esbjörn har nu anlitat ett helt knattefotbollslag av advokater. De påstår att Esbjörn och EBba har ingått ett nytt avtal. Baserat på ett brev Esbjörn skrev till Ebba, som de menar att Ebba har accepterat genom ett inlägg på facebook. Återstår att se vad domstolen anser om fastighetsavtal som ingås genom inlägg på facebook. Men jag har min uppfattning klar.

Kruxet är bara att det där "nya avtalet" som Esbjörns knattefotbollslag påstår har ingåtts, det avtalet bröt Esbjörn, det också, dagen efter (igen), genom att inte genomföra den betalning Esbjörn själv hade skrivit in i "det nya avtalet". Och än idag, nio månader senare, har Esbjörn fortfarande inte återbetalat handpenningen, såsom "det nya avtalet" stipulerar. Ett avtal om fastighetsskifte, ingått via facebookuttalanden, som inte uppfyller ett enda formalia-krav.
Återigen, inte ens Ebba-hatarna tror på det. De tror på "tjat" och "genuin förvirring".

Men det är kanske inte så konstigt, egentligen, för det enda Ebba-hatarna klarar av att prestera, det är just "tjat", de tjatar på med sina lögner och uppträder själva verkligen "genuint förvirrade". Det är den världen de lever i, en "genuint förvirrad tjat"-värld. Inte så konstigt kanske att de tror att det är så Esbjörn skall vinna detta.

Nej, inte ens de tror nog det, längre. De är inte här för det. De är här enbart för att smutskasta Ebba. det är också därför de kallas för Ebba-hatarna, och det är därför de skiter blankt i hur det går för Esbjörn eller vad som talar för eller emot honom. De är bara intresserade av att smutskasta Ebba. Men i slutändan blir resultatet ingenting annat än att de förlöjligar sig själva långt bortom all rim och reson.

Så, hur ser det ut för Esbjörn. Ja, jag tror att Binninge tog sitt pick och pack och drog, när det inte fanns mer pengar att hämta. Hela den summa som Esbjörn fått av Ebba i handpenning, den har nu betalats ut till Binninge i arvode. Esbjörns konto är åter tomt, och då drog Binninge. Kalven var mjölkad till döds. Tack och adjö. Därtill kommer Esbjörn att stå med det nya knattefotbollslaget av advokaters kostnader när affären är över, plus Ebbas alla rättegångskostnader, inklusive kostnaden för den professor och den läkare som Ebba tvingats anlita i samband med processen. Plus alla omkostnader Ebba haft till följd Esbjörns avtalsbrott, plus skadestånd, plus ränta på hela klabbet, och det är ingen dålig ränta på sådant. Det finns en överhängande risk att det överskjutande belopp som Ebba har kvar att betala för huset, inte tillnärmelsevis kommer att räcka för Esbjörn att betala alla skulder som han kommer att ha efter detta. Ebba lär ju börja med att dra av alla sina kostnader och sedan, om det blir något kvar, betala den skvätt som i så fall är över, till Esbjörn. Ja, Esbjörn lär förlora så gott som allt han äger och har i denna affären. DET, är nog något som han inte förstått. Ännu. Sina "vänner" har han förmodligen redan förlorat, alla utom Ulf, kan man misstänka. Undrar om "vännerna" kommer förpassa Ulf till samma äldreboende som de vill förpassa Esbjörn till.
Jag tror att Esbjörn vägrar inse att han kommer att förlora detta mål, han tror att han kommer att få tillbaka stugan och att Ebba får stå för alla kostnader.
Han har från sin omgivning, sedan i höstas, hört att allt han behöver är att stå Ebba emot, så kommer han att vinna.
De har serverat honom lögn på lögn, kanske även de själva delvis trott på dessa (Grupptänkande).

Kanske att hans nya knatteadvokater försökt förklara, men han vägrat i sten, de har då tvingats att spela med de dåliga kort de har.
Resultatet kommer sluta i en katastrof för honom, trots detta applåderar "Esbjörn-vänner" i denna tråd, hans katastrofala beslut.
Han borde fullföljt avtalet från början, det bästa han kan göra i dag är att få en uppgörelse så snabbt som möjligt med Ebba, men det kommer nog att gå till Tinget.

Edit: länk om Grupptänkande.
https://sv.wikipedia.org/wiki/Gruppt%C3%A4nkande
__________________
Senast redigerad av Knut-Anne 2021-05-18 kl. 21:10.
2021-05-18, 21:11
  #33225
Medlem
nova68s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av trngw
Jag skulle tro att Katrin har fått ett föreläggande att inkomma med sin slutliga bevisuppgift senast den 25e maj. Så vi får nog inte höra från henne förrän i början av nästa vecka, skulle jag tro.

Det som skall bli intressant att se i den, är hur hon väljer att kommentera knattefotbollslagsadvokaternas infall om "det nya avtalet".

Hon svarar nog som avtalslagen säger.

Vid fastighetsköp ingås avtal endast då man undertecknar ett kontrakt.
När det finns tvingande lagstiftning kan parterna inte bestämma över hur avtal ingås.
2021-05-18, 21:15
  #33226
Medlem
Kämpendahls avatar
Citat:
Ursprungligen postat av trngw
Esbjörn har nu anlitat ett helt knattefotbollslag av advokater. De påstår att Esbjörn och EBba har ingått ett nytt avtal. Baserat på ett brev Esbjörn skrev till Ebba, som de menar att Ebba har accepterat genom ett inlägg på facebook. Återstår att se vad domstolen anser om fastighetsavtal som ingås genom inlägg på facebook. Men jag har min uppfattning klar.
Det minst sagt desperata försöket borde få ALLA i den här tråden att inse att det är juridiskt kört för Esbjörn och att hans kostnader för ombud/advokat håller på att skena iväg. Undrar bara vad bytet av ombud efter att Binninge slutat kostat Esbjörn?

Citat:
Ursprungligen postat av trngw
Så, hur ser det ut för Esbjörn. Ja, jag tror att Binninge tog sitt pick och pack och drog, när det inte fanns mer pengar att hämta. Hela den summa som Esbjörn fått av Ebba i handpenning, den har nu betalats ut till Binninge i arvode. Esbjörns konto är åter tomt, och då drog Binninge. Kalven var mjölkad till döds. Tack och adjö.
Jo men det låter rimligt. Handpenningen på 390000 kronor borde räcka till cirka 200 timmars jobb för Binninge och det har han nog lagt ner på det här.

Citat:
Ursprungligen postat av trngw
Därtill kommer Esbjörn att stå med det nya knattefotbollslaget av advokaters kostnader när affären är över, plus Ebbas alla rättegångskostnader, inklusive kostnaden för den professor och den läkare som Ebba tvingats anlita i samband med processen.
Jag gissar att Esbjörn också får bekosta sin psykologutredning hos Barry som verkar ha gjorts privat och inte genom den allmänna vården. Samtal, tester, genomgång och utvärdering av tidigare psykologers bedömningar. Låt oss säga kanske 30000 för att få konstaterat att han lider av en kognitiv störning som inte påverkar hans förmåga att förstå vad det innebar att skriva det juridiskt bindande kontraktet om försäljning av fastigheten.

De som försvarar Esbjörns rätt att bryta avtalet (bara för att han är gammal) verkar inte förstå hur mycket pengar Esbjörn blir pungslådd på av alla som vill "hjälpa" honom och att han inte kan vinna det här juridiskt. Det är att kasta pengar i sjön och oavsett hur detta slutar så är bara en sak säker, Esbjörn kommer att ha skulder upp över öronen och sannolikt slutar det med att han får avyttra fastigheten eller om det är en bostadsrätt han har som han kan sälja?
2021-05-18, 21:32
  #33227
Medlem
Kämpendahls avatar
Citat:
Ursprungligen postat av trngw
Jag skulle tro att Katrin har fått ett föreläggande att inkomma med sin slutliga bevisuppgift senast den 25e maj. Så vi får nog inte höra från henne förrän i början av nästa vecka, skulle jag tro.

Det som skall bli intressant att se i den, är hur hon väljer att kommentera knattefotbollslagsadvokaternas infall om "det nya avtalet".
Katrins ibland sarkastiska svar har ett visst underhållningsvärde då hon gör det med ganska stor finess. Jämfört med Binninge så har hon ju inte heller fått något påpekande från rätten att hon bara ska presentera sådant som är relevant för målet . Så jag ser fram emot svar på motpartssidans tafatta försök att hävda att juridiskt bindande avtal (eller brytande av dem) gällande fastighetsköp görs via media och Facebook
2021-05-18, 21:42
  #33228
Medlem
lillen-68s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Nakedcat
Köpeavtalet var korrekt som köpeavtal, men uppfyllde inte formkraven som gäller för en lagfartsansökan eftersom det inte var bevittnat. Därför hade lantmäteriet synpunkter.

Nej dom hade inga synpunkter på det heller, det var korrekt och uppfyllde alla formkrav, just för att det var ett juridiskt riktigt standardformulär som nästan alla mäklare använder.
Ett köpeavtal behöver inte heller vara bevittnat.
Men det står i köpeavtalet att även ett köpebrev ska upprättas, då måste ett bevittnat köpebrev också skickas in i original innan man får hel lagfart.

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in