2021-05-17, 08:56
  #32989
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Runkas
"Kompisen drog sig ur så fort affären fick ljus på sig." Höru din trallgök!! har du fortfarande inte fattat att att "Mäklarkompisen" hjälpte Ebba med att ta fram ett korrekt kontrakt inget annat, och har således inget med själva affären att göra, är detta svårt att få in i din reptilhjärna?? för fan sök hjälp.....

Citat:
Ursprungligen postat av trngw
Återigen så sprider du rena lögner. Mäklaren har INTE friskrivit sig från ALLT ansvar. Tvärtom så har mäklaren inte friskrivit sig från NÅGOT ansvar alls. Mäklaren har enbart informerat parterna om att han INTE har något MÄKLARANSVAR i den aktuella affären. Helt riktigt och mycket professionellt gjort av mäklaren att informera om detta.

Detta står klart och tydligt i avtalet och är förklarat många gånger i tråden.

Ska ni snacka ihop er så ni Ebba-iter har en gemensam syn på vad gjort, eller... inte gjort.
2021-05-17, 08:57
  #32990
Medlem
Q6s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Spakur
KD ligger på rätt hårt just nu på att få bort strandskyddet.

Kristdemokraterna anser att i glest befolkade områden ska byggande vara tillåtet förutom i områden som pekas ut som skyddsvärda. Det måste också bli enklare att bygga bostäder närmare stränderna även i mer tätbefolkade områden. Vi tycker att berörda markägare alltid ska ges möjlighet att yttra sig innan beslut om utökat strandskydd fattas.


https://kristdemokraterna.se/politik-a-o/strandskydd/


Vad gäller prövning av dispens för att uppföra enstaka en- eller tvåbostadshus föreslår Naturvårdsverket att sådana ska uppföras ”med närhet till” ett befintligt bostadshus. Detta är visserligen en viss liberalisering men den räcker inte ända fram. Kristdemokraterna önskar underlätta tillkomst av ny bebyggelse även där tidigare bebyggelse saknas. Därmed skulle de glesare bebyggda delarna av vårt land kunna dra nytta av sina många sjöar och vattendrag.


https://www.riksdagen.se/sv/dokument-lagar/dokument/motion/reformerat-strandskydd_H5022537

Marken Ebba fick Esbjörn att skriva över på henne är en guldgruva. Det vet hon. Det vet Theo.

Hur får du ihop dina förvirrade tankar?

Om man tar bort strandskyddet så ökar utbudet av strandtomter vilket gör att priserna kommer att gå ner.

Guldet blir till sand.
2021-05-17, 09:20
  #32991
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Garre74
Ska ni snacka ihop er så ni Ebba-iter har en gemensam syn på vad gjort, eller... inte gjort.
Vad är en Ebba-it för något?? är man det för man tycker det är helt åt helvete att man tror sig kunna dra sig ur en fastighetsaffär med svartmålningsmetoder och märkliga utspel, innan man ens har försökt sätta sig ner och diskutera saken?.
2021-05-17, 09:32
  #32992
Medlem
fnirps avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Garre74
"så finns det obebyggda fastigheter, vid bra sjöar, med riktig utsikt, till bra priser"
Du glömde skriva "... i Haparanda"

Det finns kanske i Haparanda, men tveksam till att vinsterna blir stora där. Tänkte mer på den södra halv av Sverige. Gott om sjöar och relativt nära lite större städer och jobb. Där blir det nog störst utväxling mellan insats och förtjänst, om strandskyddet luckras upp.
2021-05-17, 09:40
  #32993
Medlem
lillen-68s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Q6
Att man skriven på en generalfullmakt är inget bevis på att man lider av allvarlig psykisk störning och vi får hoppas på att rätten inte köper din tolkning. Kontentan av ett sådant prejudikat vore att en majoritet skulle ge ut generalfullmakter så fort som de ville slippa ansvar.

Att kunna förstå och kunna underteckna en så långtgående generalfullmakt, bevisar att man inte har någon sådan kognitiv nedsättning det hävdats till tingsrätten.
Den som blir befullmäktigad med generalfullmakten måste också vara förvissad om, att inga psykiska störningar förekommer som gör generalfullmaktens undertecknande ogiltigt.
Dessutom intygar vittnena med sina underskrifter vid upprättandet av fullmakten, att Esbjörn inte har några sådana nedsättningar vid själva undertecknandet.

”ge ut generalfullmakter så fort som de ville slippa ansvar”
Där har vi columbi ägg!
2021-05-17, 09:43
  #32994
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Runkas
Vad är en Ebba-it för något?? är man det för man tycker det är helt åt helvete att man tror sig kunna dra sig ur en fastighetsaffär med svartmålningsmetoder och märkliga utspel, innan man ens har försökt sätta sig ner och diskutera saken?.

Ni kan väl kalla er vad ni vill. Har du nåt bättre namn så absolut?
2021-05-17, 09:44
  #32995
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av fnirp
Det finns kanske i Haparanda, men tveksam till att vinsterna blir stora där. Tänkte mer på den södra halv av Sverige. Gott om sjöar och relativt nära lite större städer och jobb. Där blir det nog störst utväxling mellan insats och förtjänst, om strandskyddet luckras upp.

Ja, men nu ville ju Ebba bo nära sina barn.
Finns inte många hus med dessa förutsättningar där.
2021-05-17, 09:45
  #32996
Medlem
lillen-68s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Garre74
Att Esbjörn säger ja att han skrev på det av fri vilja är bara att han inte blev tvingad eller hotad.
Fattar du inte frågan? Och det i relation till resten. Men visst, jag är inte överraskad.

Referenser - det står i Binninges inlaga till denna stämning. Det räcker så.
Ska vi annars anta att Esbjörn inte är fullt insatt i vad som skrivs för honom i hans namn, så måste jag säga att du lämnar en straff-spark på uppfattningen att Esbjörn är förvirrad och inte förstår ex avtal.
Så visst kör på det du om du vill!

För övrigt läser man Karins inlaga har den också påståenden som inte alls, eller bara delvis är bekräftade i media. Ska vi dynga ned på Karins inlaga med?
Neh.

Frågar igen, om advokaterna fortsatt gett sitt stöd för denna inlaga - de måste ju kollat med esbjörn om den var ok... Tror du inte det?

Domaren:
Har Esbjörn Bolin av egen fri vilja, utan att några påtryckningar förekommit, undertecknat köpeavtalet?
Esbjörn:
JA
Det har alltså inte förekommit några påtryckningar..........
2021-05-17, 09:52
  #32997
Medlem
lillen-68s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Spakur
I kontraktet finns en finstilt paragraf där Theo Dietz friskriver sig från allt ansvar och för att, som du säger, inte ha något mäklaransvar i detta skrivuppdrag så blaffar han upp namnet på sin mäklarfirma med väldigt stora bokstäver i det.

Hans namn och mäklarfirma används också i det brevet som Ebba först förnekar att hon skickat till Esbjörn där han hotas med domstol.

Som tidigare påpekats, dessa människor jobbar med att vrida och vända på lagboken.

Slingrigt folk som pratar omkull folk och skor sig på luckor i regelverket.

Ebba sitter ju redan halt tack vare förtalet, man kan ju hoppas att resten av ligan åker på en dom för åldringsbrott också.

Du hade inte läst kontraktet eller hur?
Resten av ligan med Binningejuristen i spetsen hoppas jag verkligen åker dit för åldringsbrott!
2021-05-17, 09:54
  #32998
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Runkas
Vet ej något om Ebbas föräldrar, men är dom med i livets ord föreligger stor risk för banjospel. Kursgårdsgänget och Esbjörn lär i vart fall köra heta banjodueller på kvällarna. I övrigt tar det inte halvtimme från Esb hus till Sthm, jag körde Esb-Norrtull 52min med hyffsat flyt i trafiken, minsta trafikstockning så snackar vi timmar....


Snickesnack, jag har bott därute.
5-10 till E4n sen 25 till Stockholm.
Ska du lägga in trafikstockningar så är dom oftast inte mellan städerna direkt.
Men absolut, det kan ju ha hänt en olycka, nått rattfyllo kanske råkar köra in i en, då blir det ju sjukhuset, tar ju dagar även om man har haft tur.
Blir nog bäst om Ebba låter Esbjörn behålla gården ändå kanske.

Men både hon och Theo Dietz vet ju vad den är värd så tveksamt hon släpper när hon väl lyckats slå korna i den.
2021-05-17, 09:59
  #32999
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av lillen-68
Du hade inte läst kontraktet eller hur?
Resten av ligan med Binningejuristen i spetsen hoppas jag verkligen åker dit för åldringsbrott!

Jag har läst kontraktet.
Theo Dietz frånskriver sig allt ansvar i en liten paragraf samtidigt som namnet på hans mäklarfirma står med stora blaffiga bokstäver.

I brevet som Ebba förnekade att Esbjörn blivit hotad med domstol i berättas det också att en kopia av detta brev har skickats till Theo och hans mäklarfirma.
2021-05-17, 10:12
  #33000
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av lillen-68
Domaren:
Har Esbjörn Bolin av egen fri vilja, utan att några påtryckningar förekommit, undertecknat köpeavtalet?
Esbjörn:
JA
Det har alltså inte förekommit några påtryckningar..........

Enligt vad vi har läst från MUF så var det -
inte utfört någon tvång för att underteckna köpeavtalet.

Att tjata är inte tvång, att vara envis, intensiv och övertygande är inte tvång.
Så vad menar du?

Ebba kan alltså ha tjatat etc.

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in