Citat:
Ursprungligen postat av
Avel
Ja men den ende som är synlig i samband med det bakhållet är han själv. ”Inget stämmer med den mannen” sa polisen typ och så var han på radarn ever after.
Mållgans lyste med sin frånvaro likt ljuskäglorna från Mr Pannlampa där.
Sen uttalandet att han som hade den stora ficklampan hade övertag mot andra om det skulle hetta till är ju inte helt genomtänkt om man är misstänkt för mord i nattens mörker.
Men det var väl just att det inte var helt genomtänkt som senare gav SD och inga mållgans en vistelse i kurran.
Generalrepetion eller ej men denne drama queen har nu haft gott om tid att fundera på vad som gick fel i planeringen där.
Hur kom de just honom på spåren av alla LW:s karlar och ”skäggiga” personer från Vivalla som springer i Hjärsta var natt undrar han i sitt ostilla sinne?
Han som rekat belysning, hundrundor, polisutryckningar och tänkt på precis allt. T o m raderat deras chatt så ingen skulle fatta att de hade en fortsatt relation.
Oavsett vad som var planen så mådde han inte bra den helgen alltså.
Det är ju det också: slututfallet är ju inte genomtänkt objektivt sett. Utan helknasigt. Men dynamiken bör ju kunna vara den att han för en kamp med sig själv, ungefär som en självmördare — inte heller det är ju så slugt, objektivt sett. Och för att i hans fall kunna genomföra självbedrägeriet så måste man ju tolerera misslyckande och ”blindgångare”. Han kanske inte ens var så övertygad då, men kom på andra tankar längre fram. Att det är ”generalrepetition” betyder ju i verkliga livet inte att det gick så bra, det är ju en metafor från teatern, med en målstyrd o konstruktivt organiserad form av mänsklig verksamhet som bygger på väldig erfarenhet och många individers involvering och kritiska omdöme. Här är det ju fråga om motsatsen, dvs. inte mycket mer än att en ensam tok måttar en gång innan han hugger. Men sånt behöver ju inte en åklagare förveckla sig i, som mer är inne på uppsåtligheten, som måttandet vittnar om. Och åkl får ju använda ett språk som är gångbart och ändå entydigt; sett till en ensam stolles nattmördande så är det en ”generalrepetition”, fast i dumhet då typ. Och ondska.
Sägs det inte ang. självmördare att de ofta repeterar handlingen mentalt o faktiskt i förväg som en form av utprovning och mental förberedelse, och att det är ett betydande varningstecken? För att ställa in sig mentalt och kanske även föröva för att slippa stöta på hinder när det väl ska ske? Eller kanske intuitivt mer en form av halvt medveten preppning som rör sig om att trampa upp spåren? Inte heller detta sker ju egentligen med förståndet utan snarare med en förmåga som är orienterad mot att handskas med oro/ångest eller försöka kontrollera verkligheten. Det kan verka slugt men är väl på ett annat plan mer en fråga om att försöka fylla ett uppkommet tomrum med krita. Så att synapserna kan foka på huvudmålet. Eller kanske hellre: för att hjärnan ska slippa se att det finns andra alternativ... Det är ju världens FTF på spel här, särskilt för den som njuter av att slå andra på fingrarna. Så då krävs väl att man är ute o måttar lite i förväg.
Att han har lampan i hand har ju inte så mycket med mordet sen att göra om offret slagits ihjäl med ngt annat. Används lampan till sånt så lär det väl framgå både på offer o lampa. Här talas det om domkraftsstång, vilket är prima men en helt annan sak än en lampa. Sen då så bör man ju hålla reda på sin egen domkraftstång som bilägare, för man när man behöver den så behöver man den och den brukar sällan tillåtas lämna sin plats utan att genast placeras tillbaka. Ska man mecka med nåt normalt så är domkraftstången sällan valet av verktyg, om man säger så. Då väljer man nåt anant. Därför brukar samvetsgranna mänskor ha sina domkraftstänger på avsedd plats.