Citat:
Ursprungligen postat av
PhuketBatman
Hej,
Jag ska köpa ny bil och min budget är runt 500k. Då köpet kommer göras kontant så känner jag att det kanske är dumt köpa en fossil-driven bil, utan jag kanske bör snegla på el eller hybrid för att kunna få den såld om 3-5 år.
Någon som har tips? Ska finnas plats för 2 kids och en barnvagn.
En hybrid/laddhybrid är lika mycket fossildriven som en icke-hybrid, förutom minibatteriet som du kommer allt från några hundra meter med till max 3 km.. innan den törstiga bensin motorn eller dieselmotorn går igång.
Alla hybrider har hög bensinförbrukning och täta och höga servicekostnader gemensamt, därtill ett högt inköpspris.
Andrahandvärdet är osäkert, då ägandekostnderna är höga samt att bilarna är fyllda med dyr och känslig teknik kan bilarna möjligvis vara svårsålda till privatpersoner när de är några år gamla.
Som privatperson är det ytterst dum ide att köpa en dyr laddhybrid som dessutom är dyr att äga.
Köp en bensinbil, dieselbil eller en elbil, vilken som nu passar dina behov.