Citat:
Ursprungligen postat av
Larmknappen
Problemet med Dan Eriksson är väl inte att han inte kan alldeles för litet om politik och saknar förmåga att tänka själv. Det är väl jättebra att han inser att problemet inte är religionen islam och att det inte ger något att reta upp muslimer genom att haka upp sig på deras religionen eller genom att smöra för Israel och judenheten för att plocka legitimitetspoäng. Kan väl tillägga att judarna vet att de som nu krälar vid deras fötter och kysser deras skor är ungefär samma urval av väljare och politiker som år 1933 släppte fram Hitler till makten (för att hindra att kommunisterna tillsammans med sossar, som skulle kunna göra en liten vänstersväng av Folkfrontstyp, skulle ta ifrån kapitalägarna och godsägarna deras tillgångar helt eller delvis). I ockuperade länder i Europa fanns liknande tendenser. Undantaget är väl kanske Danmark och Norge. Nazisterna klagade över att ”förvirrade nationalister” i dessa länder hjälpte de allierade och judarna. Vill dessutom tillägga att nyckelpersonerna William Barr (pappan gjorde sannolikt en fejk-konvertering till kristendomen) och Brad Raffensperger trots sin republikanska partitillhörighet spelade en nyckelroll i valfusket mot Trump i presidentvalet 2020 trots att Trump gav Israel allt vad de ville och gjorde allt Israellobbyn sade och gick med på att förbjuda kritik mot Israel på universiteten. Även om du är väldigt snäll mot Israel och judenheten finns inga garantier för att de inte skall spola dig när det verkligen gäller.
Detsamma kan väl naturligtvis sägas om muslimer. Det finns ju absolut inga garantier för att dessa är snälla mot dig om du smörar för dem. Jag är t ex inte så säker på att muslimerna vid ett muslimskt maktövertagande skulle vara speciellt intresserade av stödja forskning om genusteori eller stödja västerländsk jämställdhetspolitik trots att figurer typ Ann Linde kan ta på sig muslimsk huvudbonad på Kristi Himmelsfärds dag för att visa sin sympati med landets muslimer. Men precis som kritik mot judendomen, och i betydande grad även kritik mot Israel, kan användas mot dig i media så kan kritik mot islam och stöd till Israel skapa problem i form av ilska bland muslimerna. Det är väl onödigt att hälla bensin på brasan, typ. De gillar dig kanske inte från start (även om de gärna vill bosätta sig bland svenskar), men att i onödan se till att de hatar dig är väl inte så lyckat.
Dan Eriksson verkar ha insett detta. Detta innebär dock inte att hans projekt Svenskarnas Hus och hans poddande ger något politiskt. Funktionen blir väl mest som en kyrka eller en församling med nätpredikningar (utan någon större omfattning på missionerandet). Vad det blir fråga om blir någon slags andlig uppbyggelse för församlingsmedlemmarna. Man lyssnar på någon slags motsvarighet till predikningar i form av nätpoddar. Om man som en kristen vill ”samla skatter i himlen” så skulle väl det här kunna tänkas ge något om det fanns några skatter i himlen att samla. Men nu hävdar ju inte Det Fria Sverige (DFS) att man genom att skänka pengar till DFS och lyssna till ”predikningarna” kan samla skatter i himlen. Man har i stället ett högst världsligt mål. Nämligen att köpa Sverige tillbaka, centimeter för centimeter, vilket lär väl kosta några tiotusental miljarder eller mer. Ingen lär väl ta det här målet på allvar. Det här innebär i realiteten att DFS inte har något egentligt syfte och att DFS blir ett slags självändamål.
Det DFS behöver är någon slags mening med verksamheten.
Det som DFS har är inte någon bra ”affärsidé” om man med detta menar något som kan ge något. Det man har är ett brett nätverk av människor med hög betalningsvilja och stor idealism. Det är tillgången. Inte en bra ”affärsidé”. Det är den biten som fattas och som man måste skaffa. Utan något vettigt syfte med verksamheten är det väl heller inte så stor vits att fortsätta skänka pengar till verksamheten.
Jag har tidigare nämnt idén att låta medlemmar och andra rapportera in lokala nyheter till en nyhetsaggregator som kan göra att folk kan sluta betala för lokalmedia utan att missa något viktigt. Idag finns inte riktigt den möjligheten om man inte kan läsa tidningen på jobbet t ex.
Ett annat exempel på vad man skulle kunna göra är att skapa en ”politikverkstad” som kunde hjälpa folk att komma igång med nya, mer rumsrena partier som skulle kunna ta röster från sossarna och moderaterna. Om sossarna och moderaterna vill införa ny lagstiftning som i framtiden kan innebära att DFS får bomma igen verksamheten efter litet kreativ rättspraxis (typ när man efter nästan 50 år med HMF med ny rättspraxis förbjöd symboler nazister någon gång använt i tillräcklig omfattning). Det är högst logiskt om DFS vill få fram utmanare till sossarna och moderaterna om dessa partier vill förbjuda DFS. Det är väl snarast ologiskt för DFS att inte vilja agera på det viset, ja t o m suspekt.
DFS skulle kunna tillhandahålla sitt nätverk för penninginsamling, eventuellt för litet praktiska arbetsuppgifter. Som medlemmar vill nog ingen ha med DFS:arna eftersom de blivit orumsrena genom att stödja en organisation som leds av f d nazister. Även penninginsamlande o dyl kan vara ett problem ur imagesynpunkt för det mottagande partiet. Men man skulle kunna lindra problemet genom att låta DFS inta en någorlunda rumsren hållning i avgörande frågor. Främst tänker jag här på frågan om medborgarskap. Man skulle kunna deklarera att DFS är emot att häva medborgarskap och sparka ut svenska medborgare ur Sverige. Man skulle också kunna ha det kravet på partier man samlar in pengar till. (Ställer mig också frågan vad radikalnationalister tänkt sig lösa med att sparka ut invandrarna. I och för sig skulle väl detta sannolikt leda till att Sverige blev kärnvapenattackerat av NATO. Så scenariot är ju bl a av den orsaken inte speciellt sannolikt. Men sedan har vi också det faktum att 80 % av de etniska svenskarna röstar på 7-klövern och inte vill rösta på det måttfullt nationalistiska SD. Vill du ha en långsiktigt hållbar, nationalistisk lösning utan att ha auktoritärt styre så är enda lösningen att typ 20 % av befolkningen får bilda en egen avdelning. Det skulle väl påminna om när aktivistiska judar fick ett eget land i Palestina, med den skillnaden att det i det svenska fallet skulle ske på egen mark.)
DFS mål är inte att "köpa tillbaka sverige". DFS har vidare gett upp den parlamentariska vägen, de inser att vi aldrig kommer vända detta genom att rösta. Sverige kommer aldrig igen bli vad det har varit och DFS mål är inte att försöka återställa sverige till vad det en gång var!
Den demografiska utvecklingen kan inte stoppas och vändas med annat än att ett inbördeskrig bryter ut, och i den mån problemet inte löses den vägen finns inte många andra vägar att välja än den DFS valt, (och i den mån ett inbördeskrig bryter ut är det fortfarande en väldigt god idé att göra vad DFS försöker göra tills den tiden kommer) dvs att börja organisera sig, bygga upp nätverk och verksamheter och samarbeta lokalt i grupper. Grundidéerna är självorganisering och decentralisering. Det är endast så i en decentraliserad flora en folkgrupp kan fortleva med sin egen kultur, språk, värderingar etc... ja strategin är inte helt olikt ett visst annat folk...och de har lyckats överleva och bevara sin kultur helt utan ett eget land i tusentals år.
Strategin är inget fel på, möjligen kan man klaga på exekveringen, men finns ingen annan som har en bättre idé än DFS. Den som hävdar annat får gärna presentera vilka som har det och vad deras strategi är:
Så vad är ditt förslag på hur man tacklar problemet vi nu och i nästkommande generationer står inför??...starta nyhetsaggregator för lokalnyheter och starta fler politiska partier!!! HAHA å herrejösses så naiv du är. Lite gulligt att du tror att detta kan rädda sverige men den tiden är förbi min vän.