Citat:
Funderade på hur bibliotekarier brukar skildras i böcker. Och i filmer. Men kom inte på något.
Men skulle man som bibliotekarie bli tillsagd av kollegor om man kom till jobbet i ”olämplig klädsel”? Högklackat, urringat, kortkjolat osv. Eller skulle något sådant vara något som aldrig skulle hända i den branschen?
Men skulle man som bibliotekarie bli tillsagd av kollegor om man kom till jobbet i ”olämplig klädsel”? Högklackat, urringat, kortkjolat osv. Eller skulle något sådant vara något som aldrig skulle hända i den branschen?
Hittade en kandidatuppsats från 2012 om hur bibliotekarier skildras på film som kanske kan vara intressant? https://www.diva-portal.org/smash/ge...FULLTEXT01.pdf
Annars är mina personliga favoriter bland fiktiva bibliotekarier Giles från Buffy, Barbara Gordon från DCU (Batgirl/Oracle) och The Librarian från Discworld (Ook).
Vad gäller klädsel så är ju vi som jobbar på folkbibliotek kommunala tjänstemän och förväntas ha vårdad klädsel när vi jobbar. Vi har ingen uttalad dresscode på min arbetsplats men samtidigt så är det också ett serviceyrke och innehåller en hel del fysiska moment. Om jag kom till jobbet i högklackat, kort kjol och urringat skulle jag a) få ont som tusan i knän och rygg och b)ständigt behöva tänka på hur jag rör mig, böjer mig och sträcker mig för att slippa ovälkomna blickar från vissa låntagare. Det beror förstås också på vad man har för arbetsuppgifter.
Sen är det ju olika från person till person vad man anser vara vårdad klädsel. Vissa kollegor anser att alla typer av shorts är olämpliga, själv tycker jag det är okej om de i alla fall går ned till knäna. Jag har kollegor som tycker det är okej att jobba i linne när det är varmt, själv vill jag i alla fall täcka axlarna. Det beror lite på vad man känner sig bekväm i. Det är inte heller upp till kollegorna att bestämma hur man ska klä sig. Om det skulle behövas en tillsägelse så ska den komma från chefen.
Men det finns en anledning till att kofta och innetofflor är stereotyp arbetsklädsel för bibliotekarier. Vi är inte där för att vara vackra, vi är där för att jobba.
Dumheter! Och nu talar jag för samtliga med bibliotekarie-fetisch!