Citat:
Ursprungligen postat av
develi
Jag ifrågasätter att öht säga i förhör - efter mordet.
Att du sen tycker epitetet är skoj är ditt problem.
Men han återger ju verkligheten före mordet. Och än sålänge har jag inte sett några belägg för drt du skrev i ett inlägg här nyss att det var PW som pratade porrpastor och inte grannar. Där kan vi bara gissa vart pt det lutar men vet vet vi inte.
Du var inne på att någon skojat om mordoffret men så var det ju inte heller.
Om jag såg nakenbilder på någon så skulle jag hitta på ett kul epitet ja.
Porrsnickaren, porrsopåkaren, porrläkaren eller nåt annat kul.
Skulle personen sen mördas så är det inget man kan klandras för. Smeknamn och öknamn får många beroende på vad man hittat på. Du själv liknar ju olika personer vid fiktiva personer frpn filmens och litteraturens värld. Ska du klandras sen om de mördas för det?
I det här fallet så kan alla lära sig att inte skicka nakenbilder för då kan de komma på avvägar. Det får de lära sig i skolan nu har jag förstått det som och det borde vuxna också fatta oavsett om de blir mördade sen eller ej.
Smeknamn och öknamn får man leva med. Själv blev jag precis kallad för reformist här för en stund sen och är fortfarande jätteledsen för det.
Sen har jag liknats vid en kossa också. En helig sådan. Blir jag mördad imorgon så får väl nån skämmas då.
Skämt åsido så är det intressanta kring SD hur ”grabbig” han var med sina kompisar angående LW.
Men problemet tror jag ligger närmare att SD hade ett väldigt stort hävdelsebehov att han inte kunde låta bli att ”prata tjejer” t.ex. på arbetsplatsen som kolleger vittnar om.
Att det fanns nån form av ”Jägarna” kultur runt LW där hon var nåt ”kinesluder” som det pratades om höhö hoppas jag verkligen inte.
Men att SD var lite nöjd med sin sidobusiness kan man nog förstå det som att han var.
Sen måste man förstå det taktiska avgörandet många vittnen gör. Ska de bidra till skvallerpotten ytterligare eller bäst tiga om sånt som inte har med mordet att göra?
Som jag var inne på så måste man se ”porrpastor” i ljuset av att LW lever och att det finns kanske främst killar då som tycker det är kul att lägga ett epitet på kvinnor av olika anledningar.
Om det värsta PW gjort är att kalla LW för porrpastor när hon levde så får han väl skämmas lite då för sitt ”locket room talk” men som sagt då vill vi gärna se bevis för det du påstår att han sagt så och inte nån granne.
Eftersom man alltid måste vara övertydlig här så menar jag alltså inte att PW inte sagt så men jag vill gärna ha bevis om så påstås.