Citat:
Ursprungligen postat av
AdMortem
Läste nu det här inlägget efter att ha svarat på ditt förra mer ingående. Jag ser att vi är på samma linje men jag upplever att det isåfall är personalens ansvar. Varför skulle annars hem behövas. Att filma och fotografera en massa när det rört sig om nyfödd eller unge i dåligt skick istället för att kontakta veterinär är absolut inte okej. Men jag anser att ungdomar på ett LSS- boende knappast kan ställas som ansvariga. Kom ihåg att de önskade hjälpa djuret och inte själva skadat det, vilket är en stor skillnad. Jag tror likt dig att honan kan ha skrämts bort och flyttat på sig för att inte dra uppmärksamheten till ungen.
Ska man vistas i natur bör man vara medveten om att djuren kan störas under känsliga perioder. Detta gäller inte enbart hundägare. Sedan borde alla återigen upplysas som barn om hur man uppträder om man möter på ensamma ungar. Ibland har naturen sin grymma gång också. Men människan försämrar oddsen. Låt det vilda vara.
Jag tror i allra högsta grad att vi håller med varandra. Det är personalens ansvar, just speciellt eftersom det lätt blir problematiskt att hålla eventuellt förståndshandikappade ungdomar ansvariga. De senare kan inte klandras för att vilja gulla med ett sött litet djur. En spännande tanke i dagens samhälle är förstås om personalen inte ser sig ha rätt att "ingripa" om deras brukare t ex plockar upp en vargvalp ur sin lega, på grund av kränkningsrisk, intrång i personlig integritet osv. Men oavsett vad känns det smått osannolikt att anställda på ett vårdhem i Hagfors inte har kommit i kontakt med denna situation förut, ungefär som du berättade om fågelungar. De jobbar i en liten ort med fem tusen invånare, mitt i skogen, och behöver inte resa till Skansen för att stöta på lokalt wildlife. Eller så har jag en romantiserad bild av obygden där, länge sen jag var i de krokarna. Jag är bara bedrövad över att de drog ut på valpens plåga. Blir intressant att höra om det nu rör sig om varg, det borde nästan vara möjligt att individspåra modern i så fall. Hoppas också att hon och flocken håller sig långt borta från boskap och hundar i framtiden.