Citat:
Ursprungligen postat av
catforwardpower
Kan nån svara på vad i helvete meningen med Peters karaktär var? På slutet hade man ju mer sympati med Särn än med pojkspolingen som uppträdde extremt omoget under hela serien. Liksom, är han god eller ond? Det var ju inte så att han hjälpte ett jävla skit under utredningen? Han framställs ju som en patetiskt värdelös polis som borde börja jobba som gatusopare istället.
Hans pappa var Leif som sprängde sig själv i luften (Lennart Jähkel) och Peters attityd frodades fram under första säsongen då han inte kunde erkänna dina misstag som polis och vägrar lyssna på Erik Bäckström.
Under denna säsong började det med att Sern lyckades ta hans pistol och skenavrättade honom, en form av förnedring blev det för Peter och bättre blev det inte då samma person som försökte döda honom i skogen också hade legat med hans fru för 15 år sedan. Därav väckte det en aggression att han vill till varje pris att Sern skall åka dit och gärna dö efter att ha bara hört illa om Sern från lokalbefolkningen.
Tillslut leder det till att han skiter fullständigt i hans roll som polis och vägrade lyssna på Erik. Att det var viktigare att Sern är död än att komma med bevis.
Serns karaktär påminner lite om Christer Pettersson, att alla knarkare och alkisar vill alla människor illa och man tror alltid att det är de som har gjort allt brottsligt.
Precis som med Jägarna 2 där man ville binda fast Jari för mordet eftersom han har misshandlat folk och dricker mycket alkohol.
Med andra ord, sakfrågan måste gå före allt annat än personliga värderingar. Peter gjorde ett grovt tjänstefel som han inte kan erkänna, det sista minuterna I sista avsnittet fick man se i Peters min att han skäms och kommer ha svårt att ha med Erik att göra igen.