Citat:
Ursprungligen postat av
martinator
?????
SUCK - du ÄR verkligen helt otroligt korkad...
Läs vad du själv skriver. Har du problem med minnet, sök hjälp. Be om en förmyndare om du inte klara skriva dina inlägg själv.
Om han sålt till dom menade jag förstås. Det fattade nog alla utom du. Det är inte jag som verkar korkad i den här, det är faktiskt du.
Citat:
Ursprungligen postat av
martinator
Det hade inte spelat någon roll ingen roll om han skickat Kim Jong Un eller Kungen av Kungsan - det är det du inte fattar. Det har inget med personer att göra - det har med regler att göra.
Kan man intet in en så enkel sak som att skilja på person och sak så förtjänar man epitetet korkad fan.
Som sagt jag vet det. Men vad jag vet har ju ingen betydelse, för jag känner inte Esbjörn. Så vad som är intressant är ju vad han vet.
Citat:
Ursprungligen postat av
braattha
Så är det ju men när han knappt tog sig in i huset för att trappräcket gav vika mm så borde även en blind människa reagera.
Nä varför skulle han lägga pengar där?
Ingen brydde sig av brorsbarnen och M - gårds ev testamente hade han nog ej koll på.
Hon vill ju mest åt marken, huset kan ju kvitta.
Han gjorde inte något utan pengarna gled genom fingrarna på allt annat.
vad Margareta vill med huset är ju irrelevant. Hon har ju inte lyckats få det på de 10 år Esbjörn bott på pensionatet.
Vad Esbjörn vill lägga på renovering är ju inte heller relevant. Vill ha ha det bösigt ut runt hans hus är det ju hans ensak.
Citat:
Ursprungligen postat av
pollenper
var han så kognitivt nedsatt att han inte begrep att hålla huset i skick.?
Han jobbade ju som fixare på pensionatet.
Begrep han inte att det var värt mer med lite underhåll?
Jag tror han sket i husets skick.
Fast vem fan har med att göra hur han har det vid hans hus?
Citat:
Ursprungligen postat av
nova68
Just de!
Det var Majkgård som var på banken och även ringde Sjönära, vad är det jag sagt hela tiden.
Sen nästa dag vägrade banken då dom misstänkte utpressning av kontohavaren.
Så oanträffbar kan hon inte gjort sig, då Matz kunde ringa flera gånger och hon svarade.
Men Matz bad aldrig om något kontonummer och inte Esbjörn själv heller.
Inte ens då hon ringde honom om Majkgårds brev och det gjordes upp om, att träffas vid huset först den 16/9 och sen åka till banken.
Hon hjälpte sin vän, det är ju inget konstigt med det.