Ja vi får hoppas att Henrik Arnstad nu frammanar de rasistiska demonerna i vårsolen, det blir tydligen en spännande vår faktiskt:
Citat:
Ursprungligen postat av
BigHouse
Henrik Arnstad är väldigt rolig. Frivilligt eller ofrivilligt. Givet vad han brukar häva ur sig så är det ganska svårt att avgöra om/när han skämtar.
Hans senaste text på Twitter fick åtminstone mig att dra på smilbanden:
https://twitter.com/arnstad/status/1376952919514357767?s=20
Det blir fler tweets av det slaget, får vi hoppas, snart så är den transatlantiska slavhandeln från 1500-talet och framåt enligt Arnstad SDs fel alltihopa, det också.
Arnstad har förstås som vi vet helt andra (dubbla och trippla) måttstockar än de flesta vanliga människor.
Och förstås att judarna satt i den faraoniska fångenskapen och hölls som slavar i Egypten, det måste ju vara SDs fel, det också.
Regalskeppet Vasas förlisning, det var också förstås SD som varit framme där, med att avsiktligt bygga och lasta fartyget fel.
För att inte tala om Syndafloden i Bibeln, där måste ju SD haft ett (lång-)finger med i spelet, helt klart.
Med att svinga en näverlur ihopsatt med ett
järnrör och en trolltrumma så dansade SDs forna partiledare en regndans av Guds nåde, som orsakade Syndafloden.
Endast Kapten Noak Arnstad överlevde i sin ark som han nu håller på återuppbygga på Södertörns hemliga skeppsvarv långt nere i underjorden under Södertörn.
I väntan på Klimateffektens nya Syndaflod.
Den förra arken blev uppeldad av "nysvenskarna" som nyligen verkar ha upptäckt elden...
Eftersom djur och människor enligt Södertörn har 32 olika könsidentiteter så behövs det tydligen 64 stycken av varje art på Jorden för att återbefolka Jorden igen ?
Kapten Noak Arnstad är nämligen betydligt äldre än Bibelns Noak, som ju var 950 år gammal. Därför är det helt oväsentligt att examen har tagit låång tid att genomföra.
Kapten Noak Arnstad har tydligen köpt upp alla Nogger-glassar för sina bokhonorar och föreläsningsarvoden, och håller som bäst på att limma ihop en ny ark av alla glasspinnarna,
Det är därför Arnstad har sniffat lim hela våren
Tidigt i morse så ryktades det att Kapten Noak Arnstad blivit fågelskådare som alibi för att spana på fascister och rasister. Och att han upptäckt en ny sällsynt fågel, den heter visst
Lirpa Lirpa på latin påstås det....
OT: På tal om den Twitter-tråden så var det ju ett jävla tjat om de där kullagerna som gick till Tyskland. Nåväl, SKF i Sverige sålde även kullager till bla både USA, UK och Sovjet. Kullager som smugglades ut utan att SS fick reda på det, och som sedan fick sitta i både Spitfire- och Lancaster-motorerna. För att nu inte tala om alla järnvägsvagnar som fick sina kullager ifrån SKF.
Annars hade järnvägen inte varit möjlig, nej, det hade gått åt för mycket olja att smörja dåtidens enkla glidlager med.
Med kullager istället så behövs de nästan bara en smörjning under nästan hela dess livslängd.
Likadant också med ångmaskinernas intåg. Att utan kullager så hade ångmaskinerna inte varit så användbara, nej.
Vänsterns låtsashistoriker letar tydligen bara med felslipade och felvinklade glasögon ?
Det är ju allmänt känt att SKF var ett världsledande företag så snart det bildades och sålde sina kullager globalt.
Man kan ju inte komma ifrån att Sverige hade sin största exportmarknad i Tyskland under kriget.
Sverige hade ju just ingen valfrihet alls genom att vara instängt och inklämt. Tyskland hade ju ockuperat både Danmark, Norge och Polen. Och hade dessutom Finland som allierad. Det fanns inget annat att göra än att härda ut, och spela hela spelet till det bittra slutet.