2021-03-28, 18:11
  #12637
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av vitapumps
Det har jag redan gjort på den här tråden.
Att han är ett "gubbslem"?
Citera
2021-03-28, 18:12
  #12638
Medlem
Vaxads avatar
Citat:
Ursprungligen postat av ApanApansson.
Har Lambertz rätt att byta åklagare? Anmälan blev ju nedlagd av samma åklagare som häktade honom. Om det är som Lambertz påstår, att hon klippt och klistrat i inspelningen precis som hon gjort tidigare så borde detta väl vara tillräcklig bevisning för att åtala EA för falsk tillvitelse?

Lambertz kan givetvis starta ett nytt case, ja. Blir nog enklast om han blandar in den 3:e frikända mannen, så det får lite tyngd.
Citera
2021-03-28, 18:12
  #12639
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Coronaknemo
Alltid? Då kanske det är läge att börja se över den egna umgängeskretsen? Det låter verkligen inte hälsosamt att söka sig till människor man fruktar, speciellt inte berusa sig i deras sällskap. Det existerar ett visst egenansvar här, om du enbart har bekanta som riskerar att skada dig bör du söka efter bättre vänner eller stanna hemma. Att konstant vara paranoid grumlar omdömet.

En sidoeffekt av drogerna är att man blir paranoid. Sen en verklig sak är att om man umgås i vissa kretsar så är paranoian berättigar. Knarkare är ju beredda att sälja sin egen mor för en extra dos.
Citera
2021-03-28, 18:13
  #12640
Medlem
WordWarriors avatar
Citat:
Ursprungligen postat av sno
Problemet är att det krävs polismän och försvarsadvokater som är vakna. Polisen måste våga tvivla på MÄ:s uppgifter. Försvarsadvokaten måste våga tro på sin klient även om det skulle se mörkt ut. Och vidare måste domstolen våga vara neutral under dessa feminism-tider.

Poliskvinnan i DU:s mål som tipsade MÄ:n om att mobilen kommer att krävas till vidare granskning borde straffas eller åtminstone sättas under övervakning. Hon ska inte få jobba med sådana här mål där hon kan försöka påverka bevismaterialet.

Försvarsadvokater och poliser måste utbildas till att även kvinnor kan ljuga - trots att motsatsen har tutats i skallen på dem nu i decennier.

Och även domstolen måste utbildas till att motiv för att falskanmäla finns hos försäkringsbolagen. Det visste inte ens HD:s domare i intervjun som har länkats tidigare i tråden.

"Varför skulle MÄ ljuga om en sådan sak som innebär förnedring och polisförhör och återupplevande av det traumatiska igen?". Detta är en fråga som repeterar av feministgrupperna till leda. DÄRFÖR att dessa lögner betyder hundratusentalskronor i dessa missbrukarplånböcker. HUR skulle de annars kunna tjäna ihop så pass mycket knarkpengar på kort tid?

Det hela är egentligen ganska enkelt. Antingen har vi en fungerande rättsstat eller inte. Det mesta tyder på det sistnämnda.
Citera
2021-03-28, 18:13
  #12641
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av vitapumps
Som påstådd "läkare" kommer Du med ogrundade anklagelser och påstår att kvinnan är en brottsling. Hon är inte dömd av någon domstol mer än er killar och gubbar här på Flashback. Skärp dej! Doktorn!

Ännu borde du tillagt. Jag är övertygad om att Göran ej lyssnar på dem som säger att det är lönlöst att mot anmäla, att det kommer ta lång tid och skada dig mer än du vinner.
Han kommer slå tillbaka, var så säker. Sen är hon dömd, förnedrad och kommer av alla betraktas som ”bättre begagnad”.
Mao, hon får fortsätta vara madrass åt kåta negrer och mindre nogräknade. Livet som nygift på vit häst har hon sen länge själv förstört.
Citera
2021-03-28, 18:13
  #12642
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Coronaknemo
Alltid? Då kanske det är läge att börja se över den egna umgängeskretsen? Det låter verkligen inte hälsosamt att söka sig till människor man fruktar, speciellt inte berusa sig i deras sällskap. Det existerar ett visst egenansvar här, om du enbart har bekanta som riskerar att skada dig bör du söka efter bättre vänner eller stanna hemma. Att konstant vara paranoid grumlar omdömet.

Börjat fatta vidden av metoo?
Citera
2021-03-28, 18:13
  #12643
Medlem
vitapumpss avatar
Citat:
Ursprungligen postat av soulflash
Uppenbart korkad kommentar. Självklart har det med den aktuella händelsen att göra. Om hon har en historia där hon uppvisat psykopatiska drag och försökt sätta dit fler män med samma modus operandi som i detta fall blir det såklart extremt relevant för hur man bedömer detta fall. Om man är ute efter sanningsfrågan vilket är den fråga som är den intressanta. Tolkar det som att du inte bryr dig om sanningen.

Nej rättsligt sett har hennes förflutna inget med den aktuella händelsen att göra. Varje handling skall bedömas för sej själv oavsett vad som tidigare hänt.

Citat:
Ursprungligen postat av Vaxad
Finns ingen som uppfattar att EA blivit våldtagen. Varken domstol eller åklagare. Så vad menar du?

Därmed inte sagt att det inte skett.
Citera
2021-03-28, 18:16
  #12644
Medlem
Jagejagvemedus avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Tomaaa
Att han är ett "gubbslem"?

japp
https://i.redd.it/vaprorzx1ep61.jpg
Citera
2021-03-28, 18:16
  #12645
Medlem
Sobrilbils avatar
Ni som försvarar EA eller tror på henne och tror att GL ljuger, hur skulle ni resonera om brottet gällde något annat och båda var av samma kön?

Jag tar ett exempel.

En person spelar i hemlighet in att hen inte vill låna ut pengar. Personen lånar helt utan krav ut pengar. Personen döljer delar av inspelningen där pengarna lånas ut. Personen anmäler den som lånade pengarna för stöld.

Personen som gjorde detta anklagar sedan ytterligare en person för stöld. På samma sätt som i det tidigare fallet har personen spelat in att den inte vill låna ut pengar. Personen säger "Jag sov när pengarna stals". Det visar sig sedan att personen undanhållit information som bevisar att personen inte sov.
Citera
2021-03-28, 18:17
  #12646
Avslutad
Citat:
Ursprungligen postat av Melrosia
Börjat fatta vidden av metoo?
För länge sen. Det krävs dock psykhäxor som exponerar sina fails i offentligheten för att lyckas bryta hjärntvätten.
Citera
2021-03-28, 18:17
  #12647
Medlem
Alltså, just nu tycker jag uppriktigt synd om Lambertz. Precis som sagts i tråden finns det en del som pekar på att unga kvinnan manipulerat fram hela situationen. Lambertz själv hävdar den versionen på sin blogg. Och tidigare polisutredningar hon varit inblandad i visar på att hon gjort liknande upplägg tidigare.

Men detta får ingen framföra i media, allra minst Lambertz själv, för det vore förtal av kvinnan.

Men landets vanliga tyckare och kolumnister får fritt hävda kvinnans version och kalla Lambertz "gubbslem" och liknande.

Rättsväsendet kan förvisso kritiseras för att ha frihetsberövat Lambertz i två veckor på vad som sedan visat sig vara väldigt lösa grunder, men där har ju Lambertz sedan fått rätt och går fri.

Men i media och allmänhetens ögon är han dömd till gubbslem utan möjlighet att försvara sig.
Citera
2021-03-28, 18:18
  #12648
Medlem
WordWarriors avatar
Citat:
Ursprungligen postat av vitapumps
Nej rättsligt sett har hennes förflutna inget med den aktuella händelsen att göra. Varje handling skall bedömas för sej själv oavsett vad som tidigare hänt.

Därmed inte sagt att det inte skett.

Det kan ju hända att fler anmälningar mot henne kommer från andra personer, och där preskriptionstiden inte passerat. Sådana här personer lämnar ofta stor förödelse efter sig, och att detta nu uppmärksammas i stor skala kan få någon annan att ta bladet från munnen. Hennes historik kan visst belysas i rätten. Trovärdighet är extremt viktigt.
__________________
Senast redigerad av WordWarrior 2021-03-28 kl. 18:23.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in