Jag hade remsan i åtanke.
Den som HD loggat digitalt och den ingick väl i cachekriget.
Som fortgick, eftersom HD loggat om efter LWs död.
Högra bilden är väl där hunden stannade i stort sett...
https://www.bildtagg.se/bild/mw3r1giyi8zno5bmrovkdh1
Det ser ut som vändplan direkt nedanför där Byalagsgatan och Rättaregatan har korsat varandra. Dom gick mest troligt aldrig ens ner till själva vändplan utan vek direkt upp efter Byalagsgatan. Det är min uppfattning.
Hade de fortsatt följa staketet, ner till vändplan, hade Ingen hundnäsa i världen missat doften av kadavarin! Dom har inte sökt enl MSO.
En vecka innan mordet beskrivs aktuella cacher som nåt extra, det mest avancerade än hon tidigare gjort.
Självklart borde det ha funnits spår av dessa, men det tycks ha gått upp i rök och jag vet inte om Fu fördjupat sig värst i det här.
Absolut, borde spår av dessa cacher ha hittats. Hennes hem verkar snarast som dammsuget efter spår av dylika. Det är bestickande. Inte ett spår av "Work in progress". Även om LW skulle vilja dölja vissa essentiella detaljer, så är det faktum att Absolut Inget finns alarmerande! Och nej, jag tror inte att polisen förstod/förstår då/idag hur viktig en cache var just i denna speciella konstellation av människor. Liv och Död.
Hade gärna sett ett helt avsnitt om detta i FUP, för det kan vara en del ang motiv i ett större perspektiv som de missar, som pekar mot förövare.
Vanligtvis är motiv sekundärt (varför) versus när, var, hur (och givetvis vem).
Här tror jag dock det är av större värde.
De har som sagt inte lagt värst med krut på burkarna ens under spaningsarbetet.
Jag funderar på om inte GMP (gärningsmannaprofilgruppen) inom NOA kunde vara behjälpliga.
... och jag tror som sagt hon var redo att säga typ Fuck off iom USA on The boulevard of boken Dreams.
Men inte fult och hämndgirigt så sett, det hade dragit med henne själv i fallet.
Jag gissar på en raffinerande Mystery Cache där den fulla innebörden bara sakta sipprar in hos vissa särskilt begåvade.
Det kan till och med vara så att herr och fru Team var smått paranoida, var och en på sitt eget vis angående leverans av cache de inte kunde bli FTF på.
Att den inte var så att hela fasaden hade krackelerat.