Citat:
Ursprungligen postat av
NegerStryparen
Svammel - Äh, vad fan det är tydligen längesedan hon vart intagen, vad vi har lyckats hitta.
Det går inte heller att hitta hur länge hon skulle ha varit intagen.
Inte heller vilken diagnos det kan ha handlat om.
Mycket möjligt att det bara handlat om något slags missbruk, och dessa episoder brukar bara bli korta.
Dvs den tid de behöver vara inlagda.
Ok, du kan ta detta från någon som vet vad han pratar om. Ok?
Det har framkommit att hon har en allvarlig störning (eller allvarliga störningar, kommer inte ihåg vilket). Ett missbruk är ingen allvarlig störning.
Citat:
Skulle hon varit så pass störd som du antyder så skulle hon ha fått sin utbildningsplats indragen.
Och skulle hon varit så pass störd som du antyder så kunde hon lika gärna drämt tex en blomkruka i huvudet på GL, snott alla värdesaker och dragit.
Nej, absolut inte. Var får du detta ifrån? Jag respekterar dina gissningar då du uppenbarligen inte har utbildning och erfarenhet, men återigen, ta detta från någon som vet vad han pratar om. En allvarlig störning kan man mycket väl ha och fungera i en utbildning och i arbetslivet. Sanningen är att väldigt många högt uppsatta personer har just narcissistisk personlighetsstörning, för att inte nämna anti-social personlighetsstörning. Och det är också ofta anledningen till varför de kommer så långt.
Citat:
Hon kan alltså ha tillfrisknat, sett ur psykiatrins perspektiv.
Ja, om det gäller exempelvis borderline, men jag vill påstå att vi här snarare pratar om narcissitisk personlighetsstörning i botten med inslag av histrionisk personlighetsstörning och möjligen periodiska inslag av anti-social personlighetsstörning. Återigen, baserat på det jag har läst om henne. I det fall de uppgifterna inte stämmer, så behöver alltså heller inte mina antaganden stämma.
Citat:
Sedan begriper jag inte varför alla FB-skribenter hakar upp sig på narcissister. Vi är allihopa narcissister. En viss nivå av narcissism är tveklöst bra och helt nödvändigt, tex att ta hand om sin hälsa, hygien, sköta om kroppen, naglarna, kamma sig, äta nyttigt, ta sina mediciner om det behövs, mm.
Hade människan inte haft förmågan till narcissism, självreflektion och självbevarelsedrift så hade människan som art inte överlevt länge, så bortklemade som människor är.
Diverse idoler, tex kändisar, har alltid ett mått av narcissism i sig annars så går det inte att boosta självförtroendet så bra. Ett självförtroende som behövs för att klara av krävande situationer.
I det sociala sammanhanget så kan ju för mycket narcissism bli störande. Men det är ytterst sällan det är så skadligt att det kan klassas som sjukligt.
Jag kan inte tala för alla här inne, men när jag skriver narcissist i just detta fall, så menar jag narcissitisk personlighetsstörning, inget annat. Och det framkommer också tydligt av att jag också har preciserat det som narcissistisk personlighetsstörning.
Bara för att de allra flesta människor har vissa grader av narcissitiska beteenden betyder inte att de automatiskt har narcissistisk personlighetsstörning. Man måste uppfylla vissa kriterier, inte minst att störningen skall vara så allvarlig att det begränsar ens vardag och påverkar ens liv negativt, för att det skall klassas som en störning. Det finns en skala på det där.
Citat:
Motsatsen till narcissism kan betecknas som tex självskadebeteende, och då slår det över 180 grader åt det andra hållet.
Nej, så är det verkligen inte.
Citat:
Tycker det är liite korkat att tro att EA hela tiden är psykiskt störd. Man är inte psykiskt störd i medicinsk mening för att man är en bedragare, bara en omoralisk tjuv.
Dels har det framkommit att hon har blivit diagnosticerad tidigare, dels är det helt uppenbart vad hon har för beteende, som hon dessutom inte kan kontrollera själv. Hon saknar ett normalt konsekvenstänk.
Ingen har påstått att man är störd i "medicinsk mening", som du beskriver, bara för att man är en bedragare. Eller det har inte jag påstått i alla fall. Däremot lider många bedragare, för att inte säga de flesta, av en störning, och då i synnerhet narcissitisk- eller/och anti-social personlighetsstörning.