2021-03-24, 18:55
  #9121
Medlem
StarkMarks avatar
Citat:
Ursprungligen postat av tjugofemore
Konstigare att han inte firar jul med sin 35åriga kvinna i skåne eller döttrar som bor på samma ort.

Han sa att han skämdes över att ha varit otrogen men jag kan inte se att han har gift om sig. Är Lambertz tillsammans med en 35-årig kvinna?
Citera
2021-03-24, 18:55
  #9122
Medlem
MarioMerolas avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Jagersro
Kolla bak i tråden. En person visste vad som väntade och har sparat den !

Ok tack för info. Skulle vara fint med en länk om du har.
Citera
2021-03-24, 18:56
  #9123
Medlem
Agda-Marias avatar
Citat:
Ursprungligen postat av trez77
Vad är det som säger att detta med skadestånd inte är planerat!
Han är en slug jävel som kan detta med skadestånd och hela baletten
Ponera att han och kvinnan gjort upp detta.
Varför går han ut med sitt namn?
Han/dom vet att han blir friad.. Namn offentligt, psykiskt lidande osv
Skit samma om medbrottslingen (kvinnan) blir dömd,dom har snart en mille på kontot.
Skulle fan inte förvåna mig om så är fallet
Svårt/omöjligt att bevisa

Som alltid är det ord mot ord som gäller vid våldtäkt och att anfall är bästa försvar vet denne sluge jävel mer än väl!

Dessutom ska vi inte glömma bort att han har rätt vänner ...

Jag har jobbat inom olika kvinnojourer under många år och till slut blir man bara en bitterfitta!
Präster, poliser jurister på olika nivåer kommer undan enbart på grund av att de kan skaka hand med de poliser som anländer till brottsplatsen och säga något i stil med: Välkommen min fru har fått ett nervöst sammanbrott men jag är (välj själv) så jag kan ta hand om henne.
Polisen avgår allt medan frun ifråga sitter halvt ihjälslagen och livrädd i samma lägenhet som polisen just lämnat ...

Att bli våldtagen är tillräckligt traumatiskt och kränkande! Hur många skulle anmäla en våldtäkt bara för att tvingas gå igenom ett ifrågasättande igen och igen ? Det kan finnas ett fåtal sjuka och hatiska, men den här kvinnan är vare sig sjuk eller hatisk ...
Citera
2021-03-24, 18:58
  #9124
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av -Info-
Även DN bekräftar att så var fallet:



Så vi får väl se det som helt fastställt nu.

Vad som är fastställt nu är väl att GL nämnt hennes förnamn (under pressträffens senare del). Och att Expressen TV kan ha visat den oavkortade pressträffen, alltså även den senare del som SvT:s tittare inte fick se. Synd att ingen spelat in Expressen TV:s utsändning. - Det följer nog av SvT:s avtal med staten att nyhetsförmedlingen ska vara allsidig och opartisk, av vilket alltså ska följa att den brottsanmälde inte får framföra sin kritik mot anmälaren om anmälaren (eller dennas ombud) sagt sig "inte kunna medverka" i direktsändning i studion. Slutsatsen kan nog ifrågasättas vid direktsändning. Att ge en "allsidigare bild" av anmälaren var ju advokaten Ingela Hessius uppgift, och den skötte hon väl så bra som det bara går.
Citera
2021-03-24, 18:58
  #9125
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av farbror_barbro
Svag i tanken och köttet, var det väl?

Avskyr honom för turerna kring TQ, men här får man ändå ta av hatten. 36!
Inga problem han har alltid haft svårt att hålla kuken i byxan på äldre dar blrjat missbruka Viagra å andra fula gubben droger Viagra m.m
Citera
2021-03-24, 18:59
  #9126
Medlem
2560ps avatar
Citat:
Ursprungligen postat av MarioMerola
Ok tack för info. Skulle vara fint med en länk om du har.

Samma här, tråden är ju massiv och lyckas inte hitta den.
Citera
2021-03-24, 18:59
  #9127
Moderator
Maviels avatar
Citat:
Ursprungligen postat av dialektiker
Fast miljön är ju som den är. Den går ju inte att förändra genom särbehandling.

Däremot så är folk helt olika i att fixa sådana där förhållanden. Samma med sluten psykvård. Det är en vedervärdig miljö för vissa, men sen finns det de som till och med är där frivilligt.

Lambertz är en sån som klarar av häktesmiljö fin-fint (han sa ju nånstans att det inte var så stor skillnad mot att vara corona-isolerad)?
Eller så låtsas han att han mår toppen trots allt?

Med tanke på att han skrivit en bok på ca 150 sidor kan han inte ha farit allt för illa.
Citera
2021-03-24, 19:00
  #9128
Medlem
naturtvåls avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Maviel
Absolut. Men en persons personliga blogg med tillhörande nakenbilder, varav i allafall EN av dem publicerade utan vetenskap av den som förekommer på bilderna, och allmänt hur han skriver, så går det inte rakt av att bara anta att HAN är den som har hela sanningen. Jag tror inte att denne man är helt reko heller. Lite skum filur som gillar nakenbilder och nakna bilder är väl det som sticker ut. Och ett behov att offentligt hänga ut sitt ex. Kan inte direkt säga att jag ser honom som ett pålitligt karaktärsvittne.

Det finns ett talesätt som säger att, en gång ingen gång och två gånger en vana. Den unga kvinna är nu rena serie falskanmälaren.

Jag kan nog hålla med om att hennes före detta man nog är ganska liten inuti, då han har stort behov att kompensera sin litenhet med diverse penisförlängare.

Dock har jag studerat EA:s ögon på de olika fotografierna och det stämmer bara inte med henne.

Jag känner igen denna blick från andra psykopater jag träffat tidigare. Mun och ögon är inte synkade överhuvudtaget... Jag känner stor obehag och olust när jag ser detta hos någon människa..
Citera
2021-03-24, 19:00
  #9129
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av StarkMark
Han sa att han skämdes över att ha varit otrogen men jag kan inte se att han har gift om sig. Är Lambertz tillsammans med en 35-årig kvinna?

36 var hon tydligen, så jag var inte lång borta, verksam jurist från skåne.
Citera
2021-03-24, 19:00
  #9130
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av swimmingpool
Tycker Lambertz är en gammal version av Fredrik Wikingsson, och han är poppis bland brudarna.
Kan jag aldrig tänka mig men ja, finns vissa likheter.
Båda han och Freddan är ju inga skönheter. Dom är väl mer kända för deras glappkäftar.
Edit: Filip blanda ihop
Citera
2021-03-24, 19:00
  #9131
Medlem
Jagersros avatar
Citat:
Ursprungligen postat av MarioMerola
Ok tack för info. Skulle vara fint med en länk om du har.

Skulle gärna länka men jag tror inte personen la ut någon länk. mvh
Citera
2021-03-24, 19:00
  #9132
Moderator
Maviels avatar
Citat:
Ursprungligen postat av swimmingpool
Veckans brott kanske borde göra en intervju med målsägande (anonymt) så hon får ge sin version i media också. Då kanske man får lite av en bild hur hon verkar.

Ja det saknas. Massor av beskrivningar om henne men hon är osynlig.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in