2021-03-24, 15:59
  #8881
Medlem
Jagersros avatar
Citat:
Ursprungligen postat av flashbackfollower
Ojdå, inte många som tar ansvar för vad de säger här. Det är GLs handlingar jag ogillar. Inte hans ålder. Eller hans kön.

Du har i många inlägg tagit upp hans ålder och kön som något du ogillar ! Har du tappat minnet ?
Citera
2021-03-24, 15:59
  #8882
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Ksenia74
Häkte är inget fängelse

Du sa inte att han skulle sitta i fängelse, jag citerade ditt inlägg ovan där du sa "skaka galler". Häkten har galler lika mycket som fängelsen har det.

Det spelar ingen roll vad som skett eller inte, det som spelar någon roll är vad som kan bevisas av åklagaren. Att den ena personen är tvångsvårdad, säljer sex, tidigare anmält flera olika män för våldtäkt som friats där det i minst ett fall föreligger förfalskade bevis och där hon är inlagd på grund av ett psykbryt låter som att det ligger henne till last när hennes trovärdighet ska bedömas. På andra sidan har du fd. JK, fd. justieråd, fd. medlem av rättsliga rådet osv.
Citera
2021-03-24, 16:01
  #8883
Moderator
-Info-s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Rullgardajna
Hur och var kan jag se den oklippta versionen av Lambertz presskonferens?
Citat:
Ursprungligen postat av liberty-libertin
För det kan inte uteslutas att något namngivande inte skett genom GL, och att uppgifterna härom bygger på GW:s (inte Galne Werner) tolkning att GL ska ha pekat ut MÄ (vilket GL kan ha gjort genom att uppge att MÄ är den kvinna som sökt GL:s hjälp med förtalsåtalet i ett annat mål). GW har nog inte använt uttrycket "namngett MÄ".

Flera Flashbackare sa att Lambertz namngav EA under direktsändningen (råkade säga hennes förnamn):

(FB) Göran Lambertz misstänkt för våldtäkt (häktad, 2021-03-11, släppt 23/3)
(FB) Göran Lambertz misstänkt för våldtäkt (häktad, 2021-03-11, släppt 23/3)

Den version som låg hos SVT fram till i morse var inte komplett. Den var klippt/avbruten.
Citera
2021-03-24, 16:03
  #8884
Medlem
Prokloss avatar
Citat:
Ursprungligen postat av flashbackfollower
Eh nej, retar mig bara på hans handlingar och dåliga omdöme. Redan att bjuda hem en ung klient på julafton, bjuda på alkohol och kladda är olämpligt med tanke på hans position. Titeln inger ju förtroende och en HD domare borde ha tillräckligt mycket frontallob för att inte låta instinkterna styra. Tjänar fö själv mera än en genomsnittlig domare.

Vari ligger problemet? De åt och drack och därefter hade de sex. Att kvinnan därefter ångra sig och snickrade ihop en våldtäkts historia är inget ovanligt.

Kulturprofilen t e x blev dömd, på lösa grunder...
Citera
2021-03-24, 16:03
  #8885
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Mjac
Att han inte dömts betyder inte automatiskt att han är oskyldig.

Alldeles rätt och det gäller för oss alla.
Citera
2021-03-24, 16:04
  #8886
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Roedstrumpa
"...han (Lambertz) ska nu betraktas som oskyldig. Ja, det ska han. Men kvinnan ska också betraktas som ett våldtäktsoffer eftersom hon säger att det hon var med om skedde mot hennes vilja när hon var för trött och för berusad för att kunna ge sitt samtycke.
https://www.expressen.se/kultur/kvinnan-ska-betraktas-som-ett-valdtaktsoffer/

Katarina måste ha blivit ovarsamt vaggad som liten,

Lambertz ska betraktas som oskyldig och kvinnan ska betraktas som ett Påstått våldtäktsoffer.

det är en jävla skymf mot de som är våldtäktsoffer och de som är offer för psykiskt sjuka (uppenbarligen) individer.
Citera
2021-03-24, 16:04
  #8887
Medlem
Prokloss avatar
Citat:
Ursprungligen postat av flashbackfollower
Ojdå, inte många som tar ansvar för vad de säger här. Det är GLs handlingar jag ogillar. Inte hans ålder. Eller hans kön.
Handling?

Vad, att han hade sex? Ja, det är ju ytters omoraliskt
Citera
2021-03-24, 16:06
  #8888
Medlem
lasternassummas avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Mikkka
Finns Lambertz presskonferens i sin helhet någonstans? Har letat men kan ej hitta den.

Göran Lambertz presskonferens 2021-03-23
Jag tror tyvärr att SVT bröt utsändningen innan presskonferensen var slut, men det som SVT sände finns i tråden.

Här är länkar till videoklipp.

(FB) Göran Lambertz misstänkt för våldtäkt (häktad, 2021-03-11, släppt 23/3)

Här är presskonferensen transkriberad.

(FB) Göran Lambertz misstänkt för våldtäkt (häktad, 2021-03-11, släppt 23/3)

Citera
2021-03-24, 16:06
  #8889
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Proklos
Vari ligger problemet? De åt och drack och därefter hade de sex. Att kvinnan därefter ångra sig och snickrade ihop en våldtäkts historia är inget ovanligt.

Kulturprofilen t e x blev dömd, på lösa grunder...

Nä, han blev dömd helt korrekt. Så att det är inget att diskutera direkt.
Citera
2021-03-24, 16:06
  #8890
Moderator
-Info-s avatar
SVT avbröt sändningen i förtid:

Citat:
"Lambertz fick efter sitt inledande anförande frågor av journalisterna på plats och SVT valde att avbryta sändningen bland annat på grund av Lambertz uttalanden om målsäganden."

https://www.svt.se/nyheter/inrikes/borde-ha-forutsett-risken-for-smutskastning

Så ni vet.
Citera
2021-03-24, 16:07
  #8891
Medlem
Jagersros avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Socialdemokrat1990
Du är bara för dum för att förstå de resonemang som är relevanta.
Skyldiga frias inte - alls. Själva definitionen av att vara skyldig är ju att man döms. Blir man inte dömd är man således inte skyldig.
Sen finns det naturligtvis en mängd fall där personen förvisso begått en brottslig gärning, men det går inte att bevisa och därmed ska personen ses som oskyldig.
Det är bra, rent av utmärkt.
För alternativet är att döma folk utan bevisning, som tycks vara linjen du företräder och som därtill tyvärr har haft visst genomslag i Sverige.
Vårt problem är alltså inte att vi friar folk för att det inte finns bevisning, utan att vi fäller folk på väldigt lösa grunder.

I just detta fall så är Göran Lambertz en jävla clown som inte kan öppna munnen utan att ställa till det för sig.
Det ändrar inte att anmälaren är en serieanmälare som anmält ett mycket stort antal personer på en relativt kort tid och i samtliga fall haft noll (0) belägg för saken. Inte ens med hjälp av polisen har någon bevisning i egentlig mening kunnat uppbådas.

Att serielögnerskan fick en person dömd i Tingsrätt beror enbart och endast på att hon i det fallet förvanskade bevisning genom att klippa sönder en inspelning och kasta bort delarna som talade mot det hon påstod. Därefter försökte hon radera originalfilen, men blev påkommen och motbevisad av det egna materialet.
Märk väl: Hon hade inte manipulerat innehållet - så som i betydelsen att förändra innehållet - utan hon hade förvanskat bevisningen genom att selektera ut en liten del av ett större sammanhang och låtsas. att det var rättvisande för kontexten. Vilket det inte alls var.

Kvinnan i fråga är helt enkelt oseriös och borde sitta i fängelse för det hon utsatt andra för och de skador hon åsamkar det juridiska systemet.
Vi talar om en person som anklagat sitt ex för våldtäkt och när han dumpar henne vägrar hon flytta ut ur lägenheten, blir till slut avhyst från den och en kväll när exet kommer hem så ligger hon under sängen med en förskärare och är allmänt otäck.
Det är fullständigt självklart att hennes dokumenterade idioti och desperata försök att sätta dit folk i parti och minut för våldtäkt ska hållas emot henne. Hennes trovärdighet är noll.
Då krävs det också att man faktiskt har någon form av vettig bevisning för att låsa in folk.

Tyvärr är du med säkerhet alldeles för dum för att förstå sånt.

Briljant inlägg ! Jag bugar och bockar inför din klarsyn. mvh
Citera
2021-03-24, 16:07
  #8892
Medlem
Ksenia74s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Proklos
Handling?

Vad, att han hade sex? Ja, det är ju ytters omoraliskt

Men när GL själv säger att han kunde inte låta bli att kladda. Då ringer det varningsklockor ganska högt i min värld.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in