2021-03-22, 11:56
  #2821
Medlem
Sonnenwendes avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Kaffemedaffe
Bulletin är såklart ett dött projekt men vad många inte verkar diskutera är hur körda ägarna är. Det kommer infinna sig en uttalad beröringsskräck och de kommer att ha svårt att arbeta inom svensk media i fortsättningen. Vem vill samarbeta med sådana psykopater? Tino får betala ett mycket högt pris för sitt skrikande på mötet. Jag tror nog Arpi kan vara hämndlysten och han har ju absolut sett till att ägarna fått ångra allt de gjort mot honom redan, men en jag hade aktat mig noga för att hamna på fel fot med är Teodorescu. Hon står nog för ganska mycket av arbetet bakom kulisserna med att misskreditera ägarna. Det är ju en slags onödigt arbete i det här fallet dock med tanke på hur de presenterat sig själva.

Det blev en dyr mute:ning Tino.
Där tror jag att du slår huvudet på spiken, Alice T. mfl. har fått ut sin version och står som segrare gällande vilken verklighetsbeskrivning som gäller.
Tino S. kanske hade rätt i sak men hans oborstade och obalanserade uppträdande dränkte helt vad han skrev och sade.
Citera
2021-03-22, 11:56
  #2822
Medlem
Dags för Sanandaji att börja nynna på "Nearer my God to thee".

Arpi, Teodorescu, Birgersson, Ekelund, Lekander och Economou kastar in handduken. Av stjärnorna är bara Dahlman kvar.

https://www.journalisten.se/nyheter/bulletins-redaktionsledning-lamnar
Citera
2021-03-22, 11:58
  #2823
Medlem
bradgardsindianens avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Kamelen.Harris
Han är förbannad och tänker inte klart. Ska ändra och märker inte att det blir dubbla och osv.
Eller menar du att han alltid har konstig svenska? Nåt handikapp?

Vet inte om han har något slags handikapp. Med "stödhjul" avsåg jag inte att han har assistans i någon formell mening så utan mer kanske i att hans rapporter och skrifter även blivit omfattande korrekturläst i språklig mening också. Universitets och högskoleutbildning innefattar väl en hel del strukturerat element av opponerande och försvarande. Har han den erfarenheten är det lite konstigt att han blir så arg/kränkt över kritik som ändå är rätt saklig (om än kanske ensidig)?

Mycket möjligt dock att det kanske finns något handikapp eller så är han så arrogant över att han har en hög utbildning i ekonomi att han inte tycker det är viktigt att vara begriplig i sammanhang där han ändå uppenbart har ambitionen att leda i en organisation?

Antingen är han en drama lama, som spottar ur sig överdrivna irrelevanta tillmälen?

Eller, så förstår han faktiskt inte skillnaden i att någon "ljuger" (d. v. s medvetet far med osanning) eller att någon t. ex. är enögd (som när någon i sak inte har fel men bortser från andra väsentliga omständigheter)?

Men det är som lika illa oavsett varför, om man vill bygga en ny organisation
Citera
2021-03-22, 11:59
  #2824
Moderator
Meijis avatar
Citat:
Ursprungligen postat av BalkanMan
Dags för Sanandaji att börja nynna på "Nearer my God to thee".

Arpi, Teodorescu, Birgersson, Ekelund, Lekander och Economou kastar in handduken. Av stjärnorna är bara Dahlman kvar.

https://www.journalisten.se/nyheter/bulletins-redaktionsledning-lamnar

Gudmundson verkar också vara kvar eller i alla fall så undertecknade han inte brevet.
Citera
2021-03-22, 11:59
  #2825
Medlem
Neatlesss avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Sonnenwende
Tydligen räckte inte 100.000 /mån för att få Arpi att stanna, har han ett annat jobb på g?

Han har skrivit arbetssökande på sin Twitterprofil.
Citera
2021-03-22, 11:59
  #2826
Medlem
Imirons avatar
Spännande att Gudmundsson är kvar ändå. Svårt att få tillbaka det gamla partigiget? Och av de stora namnen kanske han skulle ha svårast att få en ny anställning? Han är ju i princip lika kontroversiell som Arpi men har kanske inte samma dragkraft. Och börjar bli till åren.

Vette fan.

Men men, Gudmundsson, Omid Smith och Tino kan ju stå för skrivandet 🙃
Citera
2021-03-22, 11:59
  #2827
Medlem
Sonnenwendes avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Neatless
Han har skrivit arbetssökande på sin Twitterprofil.
Undrar hur lång uppsägningstid han har?
Citera
2021-03-22, 12:05
  #2828
Medlem
Fiaskot Newsmill gick tyst i graven efter några år utan att media slog på trummorna.
Men det var ett Bonnier-projekt.
Dess chefredaktör P M Nilsson fick en fantastisk "reträtt" som ny chefredaktör för tunga Dagens Industri.

Alltnog, alltid lite kul att skåda fiiiina journalister som står där i regnet på perrongen och sista tåget har gått.
(Inte rådande vissa på Bulletin, som Arpi och Teodure... rumänskan. De ger ett robust intryck i sin "ideologi")

Gott emellertid att övriga också får smaka på gråa, hårda verkligheten som vanligt folk som får avsked på grått papper och står där med några månadlöner på fickan och sedan hyra och lån att betala resten av livet.

Kanske kan såna här smällar i vardagen för dessa som förstår bättre och skall förklara ännu bättre för folket, få dem att förstå ännu djupare och bredare och kraftfullare när de framöver skall fortsätta recensera samhället.
__________________
Senast redigerad av Lantarbetaren 2021-03-22 kl. 12:17.
Citera
2021-03-22, 12:08
  #2829
Medlem
kato85s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av BalkanMan
Det är också mot den bakgrunden man ska se försöket att värva Joakim Lamotte, som har sexsiffriga följarsiffror och interaktioner i tiotusental.
Bekräftar det jag alltid trott om Bulletin: Det enda som krävs är att du är emot invandring och har många följare på twitter så kan du börja jobba för redaktionen.
Till skillnad mot de andra som verkligen har politisk erfarenhet så är Lamotte enbart en provokatör.
Citera
2021-03-22, 12:09
  #2830
Medlem
bradgardsindianens avatar
Citat:
Ursprungligen postat av BigHouse
Finansiärerna vill ha bort Tino. Så länge Tino är kvar får de ej mer pengar och Bulletin konkursar.

Jag har ingen insyn i detta personligen men skulle vara intressant om du kunde ge lite mer kött på benen om detta? Jag antog att TS stöttades av just finansiärerna, (kan förstås vara helt fel) .
Citera
2021-03-22, 12:16
  #2831
Moderator
Meijis avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Imiron
Spännande att Gudmundsson är kvar ändå. Svårt att få tillbaka det gamla partigiget? Och av de stora namnen kanske han skulle ha svårast att få en ny anställning? Han är ju i princip lika kontroversiell som Arpi men har kanske inte samma dragkraft. Och börjar bli till åren.

Vette fan.

Men men, Gudmundsson, Omid Smith och Tino kan ju stå för skrivandet 🙃

IT-chefen Omid Smith ska vara Omid Alaepour (som bytt namn till Omid Oden Stark, 34 år med Stockholmsadress). Det är tydligen Tino Sanandajis bästa kompis (enl inlägg i tråden).

Citat:
Ursprungligen postat av Browser
Född
Omid Alaepour men namnet är bytt och ytterligare ett förnamn har antagits.

Tinos bästa kamrat ...
Citera
2021-03-22, 12:23
  #2832
Medlem
JeffDaviss avatar
Dagens råttflykt från det sjunkande skeppet måste väl ändå vara sista sucken för röv-Tions hobbyprojekt?

Tror att ”Bullen” kommer att bli ett begrepp som syftar till dåliga chefer som skrämmer bort anställda. Om nåt år kanske man kommer säga: ”Hörde att din chef ”bullade” dig på jobbet”.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in