Citat:
Ursprungligen postat av
IMBILDEN
Frågan är vad det är en immunreaktion på. Är det själva vektorn, vilket jag misstänker är det garanterat mest dåligt. Immuniteten verkar ju vara påtagligt sämre på vektor-vaccinen jämfört med mRNA-vaccinen och då präglas dessutom de senare av betydligt mindre biverkningar.
Ok, vi tar en liten vaccin-lektion för dig som uppenbarligen inte förstår detta:
1. De tre största vaccinerna (Pfizer/BioNTech, Moderna och Oxford/AZ) fungerar enligt EXAKT SAMMA PRINCIP. De provocerar en immunrespons mot spikproteinet. Ingen skillnad. Kroppens immunrespons är alltså mot det som av de tre vaccinerna är den primära antigenen - spikproteinet
2. mRNA-vaccinerna levererar mRNA till cellens cytoplasma, viral vector-vaccinerna infekterar celler med ett modifierat DNA som låter cellen producera det mRNA som sedan trycks ut i cytoplasman. Men alla tre vaccinerna bygger på principen att låta cellen tillverka det protein som utgör spikproteinet hos SARS-CoV-2.
3. I de tre fallen ovan tillverkar ribosomerna i cellen de aminosyror som bildar proteinet som cellen sedan trycker ut på ytan för att trigga en immunrespons. Ingen skillnad. Samma immunrespons.
Rent logiskt skall det inte vara någon som helst skillnad på immunresponsen mellan de olika vaccinerna, och tittar man på de rapporterade biverkningarna så är det också mycket liten skillnad.
Slutligen får jag väl återigen påpeka att tillgängliga studier visar att Oxfordvaccinets effektivitet är BÄTTRE äv Pfizervaccinet. Dock är båda så pass bra att jag personligen inte hade brytt mig nämnvärt vilket vaccin jag än blivit erbjuden - jag hade gladeligen rullat upp skjortärmen oavsett.