Citat:
Ursprungligen postat av
IMBILDEN
Om ett visst vaccin som används i Sverige mot en viss specifik sjukdom har en biverkansfrekens med en övervikt på 5:1 vore det direkt oärligt att INTE rapportera det.
Jag undrar seriöst varför du förnekar det faktum att alla tillgängliga fakta talar för att Astras vaccin ger betydligt fler och allvarligare biverkningar jämfört med främst mRNA-vaccinen. Astras vaccin ger dessutom lägre totalskydd och absolut sämst skydd mot mutationer. Varför vill du att folket ska vaccinera sig med ett ineffektivt vaccin som dessutom är potentiellt farligt? Äger du aktier i Astra? I sådana fall kan jag upplysa dig om att detta inte är någon affär för Astra. Astra tjänar nästan inga pengar på det här vaccinet. Skadestånd osv har de förhandlat bort.
Jag uppmanar alla att alltid vara uppmärksamma på att det kan förekomma desinformation i alla media.
Så länge du berättar för mig vad (tycker) du har hört eller läst är det svårt att bilda sig en egen uppfattning om det du påstår utan att lägga ner väldigt mycket möda på det.
Om du istället redovisar din kunskap så att alla kan ta del av den så underlättar det för alla.
Det är klart att det är viktigt att fakta rapporteras, det är ju hela syftet med biverkningsregistret.
Problemet är att det är ett jäkla jobb för var och en att söka upp allt som du redan känner till, så fram med det på bordet istället för att argumentera kring vad som är rätt och fel.
Jag vill verkligen få reda på allt som du redan vet, men du låter mig inte ta del av det.
Edit
Jag är väl medveten om att AZ:s mål är att få igång samhället för att tjäna pengar på sin kärnverksamhet och därför säljer man vaccinet till självkostnadspris.