2021-03-14, 23:46
  #93433
Medlem
HejaFinlands avatar
Citat:
Ursprungligen postat av loal
Intressant debattartikel om att det borde införas en S+M regering efter nästa val. Undertecknat två kommunalråd från Eskilstuna där S+M styr. https://www.dn.se/debatt/s-m-bor-regera-ihop-for-att-stada-upp-sverige/

Men mina tankar är spontant;

Vem ska inneha statsministerposten? Hur ska ni komma överens om skattesänkningar/höjningar? Hur blir det med vinster i välfärden (som i friskolan)? Hur ska ni enas i NATO-frågan och andra utrikespolitiska frågor? Jag förstår att det är väldigt lätt att komma med ett sånt här förslag bara för att det funkar på lokal nivå, men det är uppenbart att ni inte förstår vilken enorm skillnad det är att samverka över blockgränsen i lokalpolitik och sedan på riksnivå. Nej, Jansson och finnen får göra sin läxa och återkomma sedan.

Roligt också att de är säkra på att ytterkantspartierna inte kommer öka av detta samarbete. Kolla bara Tyskland hur vänstern och afd gått riktigt starkt framåt medan CDU och sossarna tappat. Sossarna har ju typ 15 procent.

M+S regering kanske låter fint på papperet, men det är helt orealistiskt. Speciellt när vi har de mest maktkåta personerna som partiledare för dessa partier varav den ena (Ulf) hade sålt sin morsa för att få sitta som statsminister för 1 dag.

Nästan så jag hoppas vi får en sådan konstellation. Kan lova att SD hade gått upp till minst 25 procent vid ett extraval/val efter detta.

Dessutom har inte S+M egen majoritet. Vilka andra partier skall de samarbeta med? M kommer inte vilja samarbeta med V och S inte med SD. Alltså blir det en ny DÖ. Samma 6 partier då som kommer göra upp. I princip har artikelförfattarnas tanke provats i.o.m. DÖ så det går nog lika illa igen. För många moderater vill samarbeta med SD inte bara av att de måste utan för att detycker det har ett egenvärde; de vill ha SD-politik på vissa områden. Och det kommer en M+S-regering aldrig ge dem.

Citat:
Ursprungligen postat av Kolgrill-ftw
Detta vet M och det är huvudanledningen till att de inte vill ha SD i regering. M vill ta åt sig äran och minimera tapp till SD efter en för Sverige och svenskarna framgångsrikare mandatperiod.
Men dags datum vill inte svenskarna ha SD-politik.
Ser verkligen inte bra ut.
Muslimska terrordådet i Vetlanda verkar som jag förutspådde gett noll och ingenting.
Folk orkar inte bry sig längre. Man har gett upp.

Men en M-regering utan SD som blir impopulär får omvänd effekt; SD får äran av det positiva med minskad invandring och M får skulden för allt annat.
2021-03-14, 23:57
  #93434
Medlem
HejaFinlands avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Vresrosen
Det man ser är att Ulf Kristersson är underskattad, han bara iakttar spektaklet med KD, L och C. Det gör han rätt i. Det vore dumt at förhandla med med folk som bryter löften och är opålitliga. Ingen kan lita på dessa partier, och dessa tre unga vackra kvinnor som rekryterades, som plötsligt har förvandlats till maktgalna käringar. Politiker i små partier som inte håller löften och öppet visar upp dåliga egenskaper, som om det vore en dygd. Det är Ebba Busch och husaffären, Sabuni som velar, och Annie Lööf som fortfarande inte ätit upp sin sko. En patetisk samling av det sämsta inom vem som kan bli partiledare.
Jag tycker M ihop med SD skulle vara det enda alternativet för att styra Sverige i rätt riktning.

Lite OT för OU men jag tycker bara en av de tre kvinnorna du nämner är vackra.
2021-03-15, 00:30
  #93435
Medlem
Majoriteten fungerar som så att kommer en dag då de ser sig själva i spegeln och inser hur feta dem är.
Då är det dags att börja träna.

Eller dagen de får diagnosen från läkaren: diabetes eller cancer.
Då är det dags att sluta räka, äta socker...

Eller dagen de överlever en stroke.
Då är det dags att träna oc äta nyttigt.


En minoritet ser dessa problem långt innan det skett och gör något åt saken.
En dag kommer majoriteten vakna upp och inse hur landet är, DÅ kommer de rösta rätt -
men DÅ är det försent.
2021-03-15, 07:33
  #93436
Medlem
Kvillebacken1s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av tebbu1
Jag ser det som helt orimligt att SD bara skulle hamna på runt 18% nästa val. Efter deras topp på 25% Dec 2019 tror jag de har mycket potential till att öka till sådana nivåer igen. Dock tror jag Alexander Bard helt är ute och cyklar när han tror att SD kommer gå upp till 30% valet 2022. Bard har ofta mycket vettigt att komma med, men han överskattar SD extremt mycket såsom alla gjorde valet 2018.

Länk: https://youtu.be/uRGEqiPlhfI?t=121

SD kommer ju knappt över 18% i opinionen, varför tror Bard att dom får 30%?
2021-03-15, 08:49
  #93437
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Starobrno
Ja, SD har fått min röst sedan innan år 2000, och att som senast rösta AfS var rent krasst en bortkastad röst.

Var det bortkastat att rösta SD 2006? Det tar ett antal val för att parti att etablera sig. Ger man upp på en gång så blir det ingen förändring. Självklart behövs AfS. 2,5 % vore guld för då blir det partistöd och betydligt större möjligheter att nå ut. Det är även väldigt vanskligt med opinionsundersökningar på småpartier då osäkerheten blir stor.
2021-03-15, 09:35
  #93438
Medlem
Epimaness avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Kvillebacken1
SD kommer ju knappt över 18% i opinionen, varför tror Bard att dom får 30%?

Bra fråga.

Om jag får killgissa så gör han en framtidsspaning, vilket han gjort bra när det kom till internet, grupppsykologi är en annan sak.

Men ur ett europeiskt perspektiv så har ju flera socialistiska stora partier rasat och någonstans skall det tappet gå. Att SD blir såpass stora att kvinnorna gör strömhopp till dem från sossarna som blivit passé. Vips så kan man nå dessa nivåer, proppen ur. Givetvis kommer även V göra ett bra val och KD hoppas väl snappa upp en del som SD-light, även om Ebba inte är hårdkokt nog att stå upp emot sossarnas skitkastande.
2021-03-15, 10:03
  #93439
Medlem
stevenstillss avatar
Citat:
Ursprungligen postat av greta75
Även om jag personligen avskyr när M och Kd gullar med SD ser jag att att det är början till slutet på Sd's storhetstid. Det har pågått ett tag nu och retoriken från både borgare och vänsterblocket blir mycket enklare i detta läget, allt blir tydligare.

Jag tror SD måste kräva STORT utrymme om de inte skall framstå som förlorare.

Opinionssiffrorna måste ta med en stor nypa salt. Det är för mycket som står på spel. De msm-anknutna instituten vill inte släppa fram högerblocket eftersom framgång föder framgång. M:s framgång sker alltid på SD:s och KD:s bekostnad. Går M fram 4% minskas SD med 2 % och KD med 2 %, typ. Siffrorna snurrar runt inom blocket som står still. Inget block kommer att släppas fram markant framemot valet 2022.
2021-03-15, 10:06
  #93440
Medlem
Nycticoraxs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Epimanes
Om jag får killgissa så gör han en framtidsspaning, vilket han gjort bra när det kom till internet, grupppsykologi är en annan sak.

Bard är en bra analytiker och framåtblickare, och han säger mycket klokt. Men vet inte riktigt om jag håller med om att dessa siffror skulle ha någon potential i dagsläget. Förra valet gav nog många av oss en reality check, med hur mentaliteten i valmassan egentligen är. Inget stort uppvaknande; masspsykosen lever och frodas.

Sen har vi detta med ekonomin som nu får sig en rejäl placebo-injektion. Skuldbergen fortsätter öka. Största möjliga tysssstnad om vi får be... Korthuset står kvar än så länge. Ingen får röra sig, andas lugnt, på med munskydden...
2021-03-15, 13:05
  #93441
Medlem
Haddock93s avatar
Jag tror Bard faktiskt har rätt och att SD kan nå 30% i nästa val. Han kanske kryddar en aning för uppmärksamhet men visst 25% då.

Problemet är frågan hur mycket vi kan lita på att OU faktiskt stämmer och att valsystemet inte är korrupt och fifflas med. Hur kan man lita på det när så mycket annat är lögn och korruption?

DOCK sa sägas att detta klipp var från September och mycket har förändrats sen dess.
2021-03-15, 13:30
  #93442
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Haddock93
Jag tror Bard faktiskt har rätt och att SD kan nå 30% i nästa val. Han kanske kryddar en aning för uppmärksamhet men visst 25% då.

Problemet är frågan hur mycket vi kan lita på att OU faktiskt stämmer och att valsystemet inte är korrupt och fifflas med. Hur kan man lita på det när så mycket annat är lögn och korruption?

DOCK sa sägas att detta klipp var från September och mycket har förändrats sen dess.
30% låter högt men det blir mer än förra valet. Även M lär öka.

Corona kommer att blåsa över lagom till 2022 (i alla fall inte vara lika dominerande som idag). Jag och många andra som ändå tycker att sveriges strategi överlag har varit vettig tycker ändå att regeringen har skött coronahanteringen uselt. Hade kunnat ha samma restriktioner (möjligtvis tydligare krav på munskydd i kollektivtrafiken tidigare) men med långt färre dödsfall om regeringen bara inte varit sådana klåpare.

I början trodde folk att S var garanten för att lockdown inte skulle hända men så är det inte längre. I takt med att folk inser hur jävla dåliga regeringen varit kombinerat med idioti som höjda skatter, ökad brottslighet, galen invandring, skenande bostadspriser, oförsvarbara elräkningar, offrande av jägarkåren till EU (många gamla sossar som lever för jakten är riktigt upprörda) och annat så kommer också utflödet att öka. När väljarna sedan får två tydliga regeringskonstellationer blir det ännu mera uppenbart att en röst på S, MP eller C ger oss clowner som Ygeman, Strandhäll, Hallengren, Johansson, Bolund och Lövfen. Den konservativa sidan har helt enkelt inga idioter på den nivån och det kommer flera procent av väljarkåren också att inse. Förhoppningsvis tillräckligt för att läcka över några procent till från S till SD och M.

Den konservativa sidan kan ta hem det här utan att partier faller ur. Skulle L och till och med MP trilla ur så kommer Sverige att styra in skeppet mot en lång period av mer konservativ politik förutsatt att de kan sätta spaden i jorden snabbt.

Medias drevande kommer att påverka på mariginalen, men brunsmetningen kommer inte att fungera. Det är uttjatat och folk bryr sig inte lägre (och de som bryr sig är redan fastlåsta i MP, C, V och delvis S) Skandaler och korkade politiska utspel (så som hattandet i abortfrågan) kan däremot skada så gäller att de visar disciplin och undanröjer kandidater med tveksam karraktär i god tid.
__________________
Senast redigerad av Bankkonsulten 2021-03-15 kl. 13:39.
2021-03-15, 19:55
  #93443
Medlem
HipToBeSquares avatar
SD kommer hovra runt 20% ungefär och kan inte öka. Anledningen är att potentiella väljare tagit slut. Demografin i Sverige är så ändrad att SD inte kan få 30%. Kvinnor röstar knappast på SD och enbart en liten del av invandrare. Sedan har vi ett gäng äldre som fortfarande finns kvar som aldrig kan tänka sig rösta på något annat än de etablerade partierna. Kvar blir ca 20%.

En liten rolig fotnot är hur de etablerade politikerna är livrädda för SD och vill få igenom en lag som förbjuder SD och håller på att göra bort sig med antidemokratiska överreaktioner. De behöver inte göra något alls eftersom vänsterblockets makt är säkerställd, detta pga att C gått över till vänsterblocket.
__________________
Senast redigerad av HipToBeSquare 2021-03-15 kl. 20:01.
2021-03-16, 03:52
  #93444
Medlem
Utflyttads avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Vresrosen
Det man ser är att Ulf Kristersson är underskattad, han bara iakttar spektaklet med KD, L och C. Det gör han rätt i. Det vore dumt at förhandla med med folk som bryter löften och är opålitliga. Ingen kan lita på dessa partier, och dessa tre unga vackra kvinnor som rekryterades, som plötsligt har förvandlats till maktgalna käringar. Politiker i små partier som inte håller löften och öppet visar upp dåliga egenskaper, som om det vore en dygd. Det är Ebba Busch och husaffären, Sabuni som velar, och Annie Lööf som fortfarande inte ätit upp sin sko. En patetisk samling av det sämsta inom vem som kan bli partiledare.

Jag tycker M ihop med SD skulle vara det enda alternativet för att styra Sverige i rätt riktning.

Jag hoppas innerligt att du har rätt vad det gäller Kristersson, att han är underskattad och att han i.o.m. detta har som en fastslagen agenda att få till stånd ett samarbete med SD?

Själv så tycker jag att Busch är utsatt för ett mediadrev som hon inte förtjänar. Gubben har skrivit under ett avtal och även tagit emot handpenningen. Mediadrevet är genompolitiserat och har som enda mål att sänka KD. Vänstermedia gör sitt bästa för att bekämpa ett framtida trovärdigt regeringsalternativ på högersidan.

Lööf har (tack och lov!) omöjliggjort ett C deltagande i en framtida högerregering. Hon har redan valt sida och det blir ett samarbete med S. Det blir ett regeringsalternativ som kommer att behöva V's stöd. utmärkt, Fjamåt har bekänt färg.

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in