Citat:
Ursprungligen postat av
LawNumberSix
Han ska visst vara bra, så han kommer garanterat vända på alla stenar som inte Binninge vände på.
Att börja med Notars värdering är ett tips till honom, för den värderingen är inte gjord när Ebba säger att den är, det är lika säkert som amen i kyrkan.
Sedan finns det en uppsjö med fler oklarheter från Ebbas sida att lämna honom för den som det vill.
Kontentan av detta kommer dock att bli en EXIT ur affären från Ebbas sida innan rättegången börjar vilket är lite trist.
Det hade ju varit oerhört roande att se hennes lögner bli avslöjade en efter en.
Det är lite kul att du som låtsas veta något om juridik låtsas få ihop ett inlägg som är så fullständigt ologiskt. Hur skulle den nya advokaten kunna vinna någonting på att ifrågasätta värderingen från Notar? Den har ingenting med affären att göra. Den är så obetydlig att den inte ens är inlämnad till tingsrätten för att ingå som underlag vid förhandlingarna. Varken Esbjörn eller Binninge har ens nämnt värderingen som du tjatar om. Det är för att den inte har någon betydelse för fallet.
Ebba Busch behöver inte motivera priset, det låg på Binninge att bevisa att det var uppenbart lågt, vilket han inte lyckades med. Tvärtom så har han genom att lämna in Densias värdering för Esbjörns räkning blockerat det argumentet för all framtid. Den nya advokaten kommer inte att kunna lämna in ytterligare en även om han mot all förmodan skulle hitta ett värderingsinstitut som kom med en högre värdering.
Du är väldigt okunning om du tror att advokaten ska vinna något på att ifrågasätta ett dokument som inte ens finns i handlingarna till målet.