Citat:
Ursprungligen postat av
Svartheden
UK har ett stort handikapp i stor befolkningstäthet och stor invandring så spelplanen är inte jämn. Sverige har naturliga förutsättningar som är minst dubbelt så bra framförallt gleshet och att vi ligger i periferin.
Med samma åtgärder som UK skulle Sverige ligga på någonstans kring 2000 döda. Bättre än Danmark eftersom vi har bättre förutsättningar men sämre än övriga nordiska länder eftersom dom är glesare och har mindre resande.
Ja, så kan det kanske vara.
En annan viktig aspekt är nivån av ghettofiering och generationsboende bland invandrargrupper. Det lustiga är att Sverige påstår sig ha någon form av patent på det, men det finns naturligtvis i andra länder också - inte minst de länder som drabbats hårt av COVID-19 (Holland, UK, Belgien, Frankrike osv).
Min tidigare beräkning ger vid handen att sveriges städer är i storleksordningen 10 ggr mer glesbefolkade än städerna i UK, det är klart att det påverkar smittspridningen.
Så, jag tror att du har helt rätt.