Citat:
Ursprungligen postat av
ncr04
Njä, IFR när det gäller covid beror helt på demografin och om de äldre haft möjlighet att skydda sig från att bli smittade. T ex Norge har bara drygt 4 300 bekräftade fall på personer över 70 år. Det motsvarar 5,5 % av deras bekräftade fall vilket är en kraftig underrepresentation i förhållande till befolkningsmängden.
I Spanien och Italien verkar de gamla ha blivit smittade i lika hög grad som de yngre, iaf var det så under den första vågen. IFR i de länderna ligger snarare runt 1 %.
Man kan inte bryta ut 70+ i Norge och dra några säkra slutsatser, eftersom den gruppen också lär ha kraftig övervikt mot spridning/död inom äldreomsorgen.
Det finns en uppsjö europeiska länder med CFR runt 1%, eller lägre. Exempelvis Danmark, Israel, Nya Zeeland, Estland, Cypern och Taiwan.
Sverige har en CFR på 1.2% i andra vågen. Jag skulle vara väldigt förvånad om vi registrerar mer än varannan som får covid. Det är ju bara PCR+ som räknas. Inte ens den som testar antikroppar.