Citat:
Ursprungligen postat av
Draifos
Vad man kan notera angående dessa kritiska tidsstudiemän är väl dels att inte är inbördes överens, och dels att de sällan eller aldrig verkar vilja diskutera de frågor som man tycker borde kunna vara minst lika relevanta och spännande, som t.ex. det här med att Engström själv säger sig ha varit klädd i överensstämmelse med signalementet, och rört sig som den flyende gärningsmannen, och att han dessutom ljuger en hel del om vad han skall ha gjort på brottsplatsen. Det krävs nog att man kan beskriva en begriplig helhetsbild av det här ärendet för att man riktigt skall kunna bli tagen på allvar, och där ligger trots allt åklagare Petersson långt före de debattörer som kritiserar beslutet.
Inte bara rört sig som den flyende gärningsmannen
efter skotten, var det inte liknande rörelsemönster som GM även
före skotten? Det var väl någon man som gick längst ut på trottoaren vid annonspelaren, förmodligen GM, alltså den som Fauzzi mötte. SE påstår sig ha sneddat in mot insidan av trottoaren på samma sätt som GM rimligen bör ha gjort. Snacka om att jobba för att framstå som ett "spännande" vittne.
Tror man på den storyn så lär man nog tro på tomten också. Intressant förresten när man lyssnar på SE vid HR-förhöret. "Fru Palme var inte hysterik och skrek".
Advokat Liljetroos: - Det finns andra personer som säger att hon skrek.
SE: - Nej det har jag inte hört.
Självklart inte, SE var vid det laget bortsprungen, inte kunde han höra nåt.