Citat:
Ursprungligen postat av
trngw
Huvudet på spiken!
Och att Ebbas inlägg hade just exakt precis den effekten att nyhetsrapporteringen därefter blev betydligt mer vederhäftig och sanningsenlig vet vi redan, och det är det som gör uttalandet försvarligt.
Nu tolkar du information om lagstiftningen igen på samma sätt som Ebba Busch läser bibeln.
Se det i två steg. Saken börjar när Ebba Busch framför klandervärd information om motpartens ombud. Det är i en sak som rör hennes privata angelägenheter och då gäller den helt vanliga simpla lagstiftningen för henne också. I vissa fall är yttrandefriheten begränsad i lagen. Vi får inte kasta dynga på folk, trots att det kan vara sant. Vi får inte sprida uppgifter som är förtal på Facebook om någon person. Inte ens av en behjärtansvärd anledning som Ebba Busch menar att hon har i detta fall som att undergräva motparten i tvisteål.
Steg två är ytterligare spridning av Ebba Busch dynga i media. Medias uppgift i en demokrati är att förmedla nyheter och granska politiker. Nu görs en avvägning där man sprider förtalet ytterligare, genom att man granskar Ebba Busch. Det är medias skyldighet att granska politiker, och hur hon agerar mot Esbjörn, genom offentligt förtal av hans ombud, där hon utnyttjar en plattform som Facebook.
Detta är mycket intressant när en blaska som Expressen vill ändra på lagen till Ebba Buschs fördel, och göra hennes smutskastning laglig. Min slutsats är nu, att om inte åklagaren åtalar Ebba Busch som trots allt begått en brottslig gärning enligt gällande lag, har vi en ny rättsskandal, där det visar att vi inte har likhet inför lagen. Om vissa grisar är mer värda än andra grisar och kommer undan med förtal som fått denna enorma spridning är det som ett förhandsbesked på att Esbjörn inte kommer få en rättvis rättegång.