Fick kolla lite på statistiken:
https://graphtreon.com/creator/amkmorgon
Inte särskilt mycket att tappa 15% patreons under en pandemi där halva världsekonomin står still och går på knäna. Känns som han anpassar konsumtionen linjärt efter inkomsten väldigt snabbt när han ändrar lyssnarförutsättningarna så drastiskt för en sån sak.
Hade varit lagom irriterad om jag varit tex 2-dollars patreon i 4-5år bara för att supporta som man ju gör på vissa produktioner, och nu måste betala 5 dollar för att lyssna vidare lol.
Lite skumt för gäster också, gå ner från 50k(?) lyssnare till under 2k andra halvan.
Men 30min är inte så farligt. Får hoppas de gör klipp i programmet. Säger "Nu avslutar vi, hej då, sista halvtimmen är för patreons" *klipp*
Lyssnade på någon annan pod där de bara klippte mitt i och en förinspelad slinga "Sista delen är för patreons" typ. Var så sjukt fattigt att jag slutade lyssna, man var irriterad efter programmet även om delen av programmet man lyssnat på var bra.