Citat:
Ursprungligen postat av
Booii
Hur ser arbetsmarknaden ut för en nyexaminerad jurist idag och hur kommer det se ut om 5-7 år?
Det ser bra ut om man har en specialisering som är attraktiv på arbetsmarknaden samt ännu bättre om man har relevant erfarenhet, pluggar man t.ex. i Stockholm är det överlag lätt att fixa bra extrajobb pga. god tillgång och är man ambitiös bör det inte vara några problem att få jobb. Ingen vet hur framtiden ser ut men jag tror att behovet kommer att vara stort givet nya regelverk (bla på finansmarknaden).
Citat:
Ursprungligen postat av
Booii
Är det ett stabilt val att plugga till jurist om man bortser från intresset, kommer man ha ett jobb livet ut?
Det beror på huruvida man kan leverera (precis som med allt annat).
Citat:
Ursprungligen postat av
Booii
Jag har läst att man måste ha höga betyg för att få de bästa jobben, stämmer detta och syftar man på en femma i alla kurser då?
Traditionellt har folk velat sitta ting, vilket kräver bra betyg. Numera är det vanligt att gå till bank eller byrå direkt, och fokus ligger då vanligen på en helhetsbedömning av betyg, profil, erfarenhet och andra meriter.
Citat:
Ursprungligen postat av
Booii
Vad kan man jobba som efter en examen utöver advokat?
Inom rättsväsendet som domare och åklagare, inom privat sektor på bank, försäkringsbolag, fondbolag, exportbolag, börsbolag, mm. samt inom i princip alla myndigheter. Man kan även starta eget.
Citat:
Ursprungligen postat av
Booii
Får man ett fast jobb på en gång om man har höga betyg eller måste man ha kontakter?
Man får jobb om man har en bra profil, en autistisk person med höga betyg får sannolikt inte jobb på en gång.
Citat:
Ursprungligen postat av
Booii
Vad ligger en genomsnittlig lön på och är det enkelt att höja sin lön?
Spannet är stort och handlar helt om du syftar på ingångslön eller lön en tid efter examen. De jag känner har fått 35-40 tkr i ingångslön men i princip ingen av dessa har sökt till offentlig sektor, där lönerna överlag är lägre.
Citat:
Ursprungligen postat av
Booii
Är det skillnad på universitet till universitet och i så fall vilket är det bästa?
Det är mycket lättare att få bra extrajobb i en storstad, enligt mig är det en rätt stor fördel.
Citat:
Ursprungligen postat av
Booii
Är det ett sådant stort överskott på jurister som folk säger?
Tycker inte folk pratar om ett överskott, snarare brist på folk som har rätt inriktning, möjligen är det överskott på folk utan en intressant profil men dessa brukar få jobb ändå.
Citat:
Ursprungligen postat av
Booii
Förmodligen inte, men finns det möjlighet att jobba internationellt med en juristexamen
Ja, många jag känner har jobbat i Luxemburg, Belgien, och lite allt möjligt.