Citat:
Ursprungligen postat av
SierraBlue
Baserat på det Anna-Lee (?) uppvisat i programmet, och det hon säger i intervjun i Mitti, så anar jag att hon
inte är så van att möta motgångar. Men vafan vet jag, det är bara spekulation:
https://www.mitti.se/nyheter/hon-testar-sina-granser-i-brutala-programmet/repuao!6ZY0UhWG27sEhRkU9JP5vA/
I övrigt är jag nyfiken på hur Hv-killen fuckade upp sitt ordningsbetyg. Jag undrar om Slam och Pam kommer att dra det ut honom. Boxarkillen/13 låter fortfarande störig, men ser man på hans beteende så verkar han faktiskt vara en positiv kraft som peppar gruppen i tuffa lägen. Blir intressant att se när han ska bli grillad i förhörsrummet.
Till framtida säsonger borde ju killen som sket ner sig på Göteborgsvarvet vara en utmärkt kandidat... som Pam säger: "ALLDRIG GI OPP!"

Som du skriver. Hon har ju fina meriter från SM, NM och VM i "klätterställning(slöpning)" (OCR). Kul formulering BTW. Poängen är ju att den förmågan har hon ju kunnat träna upp, och blivit bättre på. Den andra poängen i det; Skall du springa 8km "OCR" så vet du dels sträckan, du vet troligtvis vilka hinder du kommer att stöta på vägen (hinder som du säkerligen har tränat på, iaf varianter därav), du kan säkerligen uppskatta hur lång tid kommer det att ta. Har aldrig sprungit ett OCR lopp, men varit åskådare. Edit. Jo, jag har sprungit "OCR-lopp", dock i det militära... *host*
Nu, helt plötsligt, så vet du inte hur länge du skall vara "aktiv", du vet inte vilka hinder som kommer "runt kröken". Lägg därtill dåligt med vila, sömn, matintag. Vips så är det en helt annan femma.
Tror helt enkelt inte att hon klarade av den stressen, samt att hon inte klarade av att känna sig "otillräcklig" och därmed inte orkade kämpa sig igenom detta (mentalt).
HV-Killen. Mmm, det vore generalfel i produktionen om inte hans "militära bakgrund" kommer upp i samtal, och mer specifikt, hans betyg i uppförande. Måtte han vid gud inte vara en "mullvad", vore på tok för tidigt att placera in en sådan i första säsongen (ja, jag tror det blir fler säsonger, har dock noll koll på ev tittarsiffror).