Citat:
Ursprungligen postat av
ettanollan
Vilken virusvariant är den farligaste just nu?
Om du menar vilket virus som är farligast just nu, så är det väl fortfarande HIV som direkt dödar drygt 700 000 personer/år. Det vill säga folk som dör
av viruset.
C-19 rapporterar ju lite olika, men generellt gäller ju att folk dör
med viruset (i bl a Sverige så kan du ju t o m vara frisk efter en infektion men ändå hamna i statistiken).
Om du bara är fokuserad på mutationer av C-19 så är det väl lite oklart. Viruset antas ju ha muterat 18 000 ggr sedan starten (eller mer), och av de mutationer som det talas om i media så får man väl anta att det är den brittiska som väl nu är bekräftat som mer smittsam och man har indikationer på att den
kanske kan vara mer dödlig. Dock verkar nu tillgängliga vaccin skydda också mot den mutationen, så därmed är den kanske inte så mycket farligare, egentligen. Sydafrikanska vet man väl inte om den är mer smittsam eller farlig, men indikationer finns att i alla fall Astras vaccin funkar lite sämre mot den mutationen. Ergo kanske farligare på så sätt? Sedan har vi den omskrivna brasilianska mutationen, där det än så länge inte finns indikationer på att den skulle vara farligare.
Eftersom mutationstakten är hög som hos de flesta andra virus så är ju svaret på din fråga ett ganska rörligt mål, och dessutom kommer nog svaret att variera beroende på om du menar smittsamhet (vilket troligen ökar) eller dödlighet (vilket oftast minskar).
Så, eftersom din fråga var vagt formulerad och eftersom det händer saker hela tiden, så får du ett ganska otydligt svar.