Citat:
Ursprungligen postat av
Datura.Naturans
Vissa faktum (binära) är alltså sanning, och andra falska - eller menar du att faktum är bådeochsamtidigt?
Det jag hävdar rent uttryckligt är att det vi kallar "sanning" bara kan etableras i den deduktiva kategorin av utsagor. Sanningsvärdet kan verifieras / bevisas och är binärt.
Citat:
Ursprungligen postat av
Datura.Naturans
Stokastiskt? Förklara dig. Kräver viss kunskap tro på 'slumpen'?
Nja inte nödvändigtvis "slumpen," bara osäkerhet (fullständig information saknas). Vi kan kalla det osäkra utsagor istället.
Vi kan inte verifiera osäkra utsagor, vi kan bara falsifiera dom eller bidra med evidens / uppdatera sannolikheten.
Vad jag vet så är det här kända egenskaper som induktiva och deduktiva utsagor besitter, jag har gjort ett försök att explicera det så jag kan använda egenskaperna till något praktiskt.
Citat:
Ursprungligen postat av
Datura.Naturans
Menar du explicit att tro på slumpmässighet hjälper oss att erhålla kunskap?
På vilket sätt hjälper det någons kunskapssökande att tro på slumpen?
Var vänlig utveckla.
Min deduktion implicerar att du mest sannolikt har godis i den påsen.

Det har varit godis för mig, absolut! (Med förståelsen ovanför, att det inte handlar om just slump.)
Jag har kunnat använda det som ett verktyg som varit hjälpsamt. Så fort jag upptäcker att jag är säker på nåt (övertygelse) så försöker jag söka alternativa förklaringar samt tilldela rimliga sannolikheter. Tömma koppen. Det handlar alltså om att tro på färre saker, inte på fler.
En heuristik som hjälper mig tänka bättre; jag skulle nog kalla det honung hellre än godis.