Citat:
Ursprungligen postat av
StraffknullaMig
Men människor är tvingade att jobba vare sig de mår bra eller dåligt. En kvinna kan inte gå till socialen och säga att "jag mådde dåligt av att städa toaletter så jag sa upp mig och nu behöver jag pengar till mat och hyra".
För då får du ingen hjälp. Du är tvingad att jobba även om du är svårt sjuk. F-Kassan utförsäkrar kvinnor trots att de inte kan jobba.
Den medkänsla som du beskriver här existerar inte. I verkligheten kan kvinnor ligga på gatan och vara hemlösa utan att någon bryr sig.
Ja, det bör finnas hälsovård inom prostitution. Vilket är svårt när man omöjliggör för kvinnor att samarbeta och tvingar dem till ensamarbete.
Nej, jag har ju skrivit det också. Att samhället har en märklig syn på människan som en slags handelsvara, oavsett vilket yrke människan har. Jag anser ju att vi alla människor har ett högre värde än så.
Det finns andra yrken än att städa toaletter. Så mår man dåligt av att städa toaletter, jobba som dj eller vad man nu jobbar som och mår dåligt av, så finns det ju förhoppningsvis andra val än att gå till socialen. Jag såg nyss en kort dokumentär som hette något i stil med "Ändra liv". Handlade om en kvinna som vantrivdes som kassabiträde på Ica, hon trivdes bra med sina kollegor, men jobbet innebar stress osv. Så hon ombildade sig till lokförare och trivs mycket bra med det. Klokt och modigt val.
Ja och det är väldigt skevt att så många som inte kan jobba pga. sjukdom blir utförsäkrade. Förhoppningsvis kanske detta ändras något nu iom. att det har uppmärksammats att många som blir långtidssjuka i corona blir utförsäkrade innan de kan gå och jobba. Man håller ju på med en lagförändring där. Bra.
Som sagt: lagens syfte är ju att sätta åt köparna (eftersom lagen visar på att det är olagligt att
köpa sex), tyvärr tycks detta drabba säljarna på ett helt vansinnigt sätt som inte alls är ok. Det tror jag flertalet människor som vet om detta anser. Som en prostituerad som gör ett jobb och sedan blir av med löningen efter utfört arbete, vad är det? Finns faktiskt inget försvar för detta. Då blir ju även den prostituerade straffad. Och eftersom det inte är olagligt att sälja sex, så bör ju rimligtvis inte den prostituerade straffas när hon/han gör något som är lagligt. Där blir ju lagen skev. Jag vet inte hur man kommer åt detta, men någon ändring behöver ju ske, som gör att om man vill sätta åt köparna, gör detta utan att det drabbar säljarna. Hur detta ska gå till vet som sagt inte jag. I övrigt borde det ju inte vara en omöjlighet att skapa en god företagshälsovård för prostituerade, det är ju som sagt inte olagligt att sälja sex. Men
om det skulle vara olagligt att sälja sex, så kan det vara svårt att få till en bra företagshälsovård för de prostituerade.