Citat:
Han förändrar sin historia hela tiden. I t ex polisförhören säger han att inte lämnat Skandiahuset under kvällen fast han gick ut för att dricka sprit. https://www.expressen.se/kronikorer/fredrik-sjoshult/skandiamannens-fem-logner-om-palmemordet/
Frågan är om krönikören har bemödat sig om att läsa förhören ...
I förhöret med väktaren ALG framkommer det att SE brukade jobba sent, och brukade gå ut och äta på kvällen. Men istället för att använda passerkort och kod, som arbetsgivaren föreskrev, var vanan att knacka på dörren för att bli insläppt, när han tagit sig en sväng utanför arbetsplatsen:
"Men Engström han använder inte kortläsaren utan han bånkar på dörren vet du, så öppnar vi. Men det är sånt som vi egentligen inte alls får lov att göra, och det påpekade dom nu för oss också att vi får inte öppna så, utan dom ska använda [passerkortet] för då registreras det i kortläsaren.” (Förhör med ALG, s. 209)
Enligt väktaren HO var detta inget ovanligt bland personalen. Det gällde "hälften av fallen ungefär", menar han: "[Om] det är någon person som man känner igen så brukar man öppna dörren åt den personen och för det mesta brukar man väl inte göra någon anteckning om man vet att de varit inne förut och gått ut en stund och ätit eller någonting och så kommer tillbaka". (Förhör med HO, s. 179)
Om SE sa något annat i polisförhöret kan det ju bero på att han inte ville att arbetsgivaren skulle känna till, att han brukade gå ut och äta utan att dra passerkortet.
Den säkerhetsansvarige på Skandia, PH, säger om passerkortet att: ”Det där är ett personligt kort så man ser alltså när han då sticker in kort i olika apparaturer. Sen skall det där ligga till grund för arbetstider och så.” PH fortsätter: ”Likaså om du lämnar Skandia som den här killen [SE] har gjort för att äta, då måste du, för att komma in i Skandia igen, använda kortet.” (Förhör med PH, s. 155-156)
Om SE ertappades med att inte ha dragit kortet när han egentligen skulle, och detta regelbundet, kunde det sålunda få konsekvenser. På lönen, som PH antyder, och kanske rent av på anställningen.