Citat:
Ursprungligen postat av
braattha
Detta är från den 23/12:
Det är fler än en gång för det faller på sin egen orimlighet annars.
men troligen färre än 20, skulle jag ge en avancerad chansning så nio?
1) första besöket var inte EB med utan en väninna frågade Esb om han var intresserad att sälja (vilket han var) annars hade det inte gått vidare.
2 andra kontakten var när hon bjöd på dom bullar som det skrivs mycket om då var EB med
sen följer min chansning
!) andra gången. då dom tittar på huset mm
3) tredje gången då dom har hunnit tänka och smälta intrycket och hon säger kanske " jag vill besiktiga huset och få det värderat, och Esb säger jag vill inte ha en mäklare.
4) besiktning av Anticimex 2 dagar (kanske var han med båda gg) dvs 4 gg då
5) genomgång av köpeavtalets innebörd och vad som skulle ingå i detta.
6) kontroll av detta gemensamt och kanske justering om allt inte stämde.
7) kontraktskrivandets dag
8 ) dagen då dom var där och röjde då var han där.
så 8-9 är det troligen om min beräkning håller eller fler.
Först och främst så hade det varit trevligt med källhänvisningar till detta, det är en del som är helt nytt för mig och det är vilda killgissningar från din sida.
Nedan är precis lika troligt scenario, observera att jag har använt din påhittade tidslinje och inte lagt vikt vid punktens sanningsgrad, punkt #5 i din version är rent hittepå, flera andra är gissningar.
1. Frågan från den gemensamma bekanta behöver ju inte ha varit om han är intresserad att sälja. Frågan kan ju lika gärna ha varit att de hade en bekant som är intresserad av din fastighet, du har säkert sett henne på TV, hon är känd.
2. Ebba Busch bjuder hem Esbjörn, låter han hälsa på barnen, pratar om sin situation, pratar om huset i allmänhet, om att hon bott i Marielund hela sitt liv. Kanske säger Ebba Busch att hon skulle kunnat tänka sig bo i Esbjörns hus, att hon kan fixa iordning det och att de kan fira jul där.
3. Dom tittar på huset tillsammans, Ebba Busch fortsätter att måla upp sin Carl Larsson bild av huset och har Esbjörn som en central del i sitt historieberättande.
4. Ebba Busch erbjuder sig att ta dit en firma som kan kolla på huset, se vad som behöver göras för att då det iordning som det var förut, när Esbjörn var ung.
5. Ebba Busch tar fram ett avtal som hon själv känner är rimligt och ber hennes kompis bror Theo Dietz snabbt ta fram ett avtal på hennes premisser och bara kolla det absolut viktigaste.
6. Ebba Busch förklarar för Esbjörn att hon ska hjälpa han att ta hand om huset och ber om personuppgifter och information kring fastigheten.
7. Ebba Busch träffar Esbjörn och säger att hon har hittat en lösning för huset, hon förklarar för Esbjörn att huset kommer att tas om hand och för att det ska ske så behöver han bara skriva under några papper.
8. Esbjörn kommer till huset och Ebba Busch har börjat att fixa det för att han ska kunna fira jul i ett fungerande föräldrahem/släktgård.
https://www.expressen.se/kultur/frukost-och-familjemys-i-ebbas-svenska-paradis/
Detta är en precis lika trolig version som det du skrev ihop.