Citat:
Ursprungligen postat av
fnirp
De många mötena med dagar emellan, vittnar inte om tjat och påtryckningar. Det säger bara att de träffats flera gånger och att däremellan har det funnits egentid att reflektera över vad man själv vill. Få möten under kort tid hade däremot indikerat ett forcerat tempo.
Värderingar och inspektioner av pålitliga tredje parter, gör att den biten går rätt till. Har svårt att se att det bara är skenbart. Hur faktat sedan används, är en annan fråga.
Röjningen var han med på och enligt vittnen var han glad och skämtade. Varför påstod han att han inte visste om röjningen och varför fällde han tårar över något han visste och hade godkänt? Antingen är han inte lämpad att göra affärer längre, eller så var det ljug och skådespeleri.
Så nu är Ebba en demon också? Ta inte i så du spricker. Rekommenderar att du slutar titta på Buffy Vampyrjägaren, om det är så att du tror på demoner.
Mja tror vi ska lugna oss lite med vad Esbjörn sagt och inte sagt och gjort.
För det var Matz som sa det om tårarna, men inget om att hon gjort det olovligt.
Expressen tog senare ett kort på Esbjörn, där en liten gran låg framför honom.
Sen satte Expressen rubriken på vad Binnige elektroniskt hade anmält i Esbjörns namn.
Mycket i rapporteringen av Expressen är tveksamt mycket tveksamt.
Från första scoopet där inte ens åldern var rätt.
Ja Esbjörn framträder där med att han visar lite brev och inte riktigt vet varför han sålde.
Han minns inte varför priset blev 3.9 men Binnige minns att Ebba först har bjudit 2.5?
Allt är oklart i artikeln vad Esbjörn själv säger.
Men det Binnige hävdar och säger tas som Esbjörns uttalanden, om att han inte minns kontrakts skrivningen t.ex.
Det är de facto Binninges uttalande i artikeln och inte Esbjörns eget!
"Vad som utspelade sig under veckorna fram till att kontraktet skrevs har Expressen inte lyckats reda ut."
= ingen skulle fråga Esbjörn annat än vissa uppgjorda frågor då allt annat i artikeln skulle bestå av Binniges uttalanden, implementerade så alla trodde Esbjörn själv sagt så.
För Esbjörn kunde ju råka säga sanningen, istället för vad Binnige tänkt ut.
(Blev ju så i inne i huset reportaget, Jo här vid bordet skrev vi under, vi satt här & där och hon flickan satt där pekar han.)
Detta var en arrangerad artikel signerad Brännström Binninge och co, ingen riktig avslöjande skandalartikel utan humbug!
Så vad säger ni!
Aktionen "free Esbjörn" kanske är på sin plats.
Det är för jävligt gjort mot honom det här.