Citat:
Ursprungligen postat av
LeeVan
Om du tror att nuvarande restriktioner, med dess nuvarande efterlevnad, kommer att räcka för att hantera de muterade varianterna från från England och Sydafrika så är du inte bara korkad, utan även oerhört naiv.
Se till fakta istället för att bara komma med skrämsel.
Långt in i December hade nästan 70% av de smittade i London den muterade varianten. Viruset var enormt utspritt. Men samtidigt som oss, några veckor senare så sjönk deras kurva som en sten, nästan samtidigt som vår egna. Utöver att London stängde ned grundskolorna finns det inte speciellt mycket i deras restriktioner som i praktiken skiljer sig från dom vi tillämpade. Vart sprid viruset mest? Arbetsplatser, privata tillställningar, kollektivtrafiken, skolor/universitet/gymnasieskolor. Det är dom största smittspridande områdena. Och dom platserna har i det stora hela haft lika stor frekvens av människor i både London och Sverige.
Det visar att viruset inte är så himla mycket värre än den ursprungliga varianten och att dom restriktioner vi haft är tillräckliga. Men detta är förutsatt att dom följs precis lika noga som fram tills nu, eller ännu mer noga. Följer vi restriktionerna blir det ingen ny stor våg. Det kan bli lite fler fall än nu, men inte så himla mycket mer. Uppskattningsvis från dagens 3700 fall om dagen till max 5000 fall om dagen. Men då måste råden följas som dom gjorts hittills.