Citat:
Ursprungligen postat av
Avel
Det är en blandning av lite av varje. Kanske tråkigt svar. Det viktiga är att nästa vecka så kommer vi veta mer om vad som kan ha hänt. Sen är det upp till åklagaren att ratta det vidare.
Det som behövs göras är inte så tidskrävande. Utmaningen är nog administrationen och det juridiska kring det.
Utredningen fick för några veckor sedan tillgång till en rad goda tips. Hoppas de förvaltar dem väl och även det som kommer dem till känna nästa vecka.
Att kontakta NA är ingen dum idé. Jag har lite dålig koll på vad som skrivs där om fallet men är det nyhetstorka så kanske man kan bidra med nåt vart det lider. Om inte annat så är en tidning ett bra ”vittne” om det visar sig att polisen kunnat göra mer med de tips de fått. Bäst är ändå att hålla det tajt ihop med utredningen i första skedet. Ska göra allt i min makt
Att överväga en extern granskning om turerna och inblandade aktörer vore heller inte fel.
På en högre nivå än media.
Om det hänger på en kass utredning vill säga.
Om viktig fakta sållats eller fallit bort.
Det är väl i huvudsak vad du tittar på.
Det finns väldigt mycket konstigheter och aktörer i mordfallet om det så gäller IT hantering eller bekantskap med paret.
Därav finns funderingen hur källmaterial hanterats, om det är nåt som förbisett, om nåt av värde inte hamnat i FUP vid sammanställningar och även om det finns skumraskhantering.
Ett till synes obefintligt GC-ord kan innehålla en nyckel till mordet med tanke på vad det rör sig om. Ett till synes ointressant dataspår kan vara relaterat till triangeldrama kan skapa en bild kring motiv, mordplats och cacher det berör.
Jag undrar om det finns nåt matnyttigt i slasken likaväl.