https://hockeynews.se/articles/18191/
Henrik Sjöberg gör årets mest väntade och minst underbyggda ställningstagande.
Han har liksom inte ens bemöda sig att kolla upp det faktum att Vancouver sparar pengar denna säsong på att skicka Loui till AHL, kontra att köpa ut honom.
Och; ATT DE FORTFARANDE BETALAR HANS LÖN
Dessa gamla expressen och aftonbladetgökar har sån glorifierad bild av föregående generations svenska stjärnor att de vägrar inse att de till slut bara inte räcker till. Pratar om att Loui Eriksson ska spela PP 2021, där snackar vi skygglappar. Lever de kvar i att Loui petade in några mål mot Danmark i VM 2012 med Sedinarna?
Såg att flera andra, bl.a. Magnus Nyström sjöng med i sången, man undrar ju hur tonerna hade gått om en 36-årig William Nylander hade varit i denna situation, då hade det varit Williams FÖRBANNADE ANSVAR att sluta.
Att gulligull-Detroit gjorde samma sak med Jonathan Ericsson ifjol gnälldes det inte mycket om, där har ju Sjöberg, Nyström o alla fått enorm access och kunnat åka o slicka Kronwall och Z:s arslen i 10 år, en sån relation kan man inte riskera.
Skulle inte förvåna mig en enda sekund om de visste om Detroitspelarnas långa missnöje med Mike Babcock och hans metoder, men inte vågade skriva om det för att det skulle riskera påverka tillgången till deras stora svenska favoriter.
Sanslöst.