Lite mer om 23:34 14/5 i SD:s dator.
+++Del 2+++
De filer med ändelsen .css som laddas kl 20:29 laddas bara när cache är helt tomt på just de Kix-filerna (.js) och Google Docs startas första gången efter det. Stänger man Chrome/Google Docs och öppnar igen så laddas
inte just dessa .css filer. De filerna bygger upp hela "stommen" av text-editorn i Google Docs och ligger kvar i webbläsaren Chrome tills cacheminnet töms nästa gång.
Som synes på den lite suddiga bilden är det många filer som laddas för Google Docs när det körs första gången efter att cache har tömts. De flesta filer i polisens protokoll som har ändelsen .js
(gulmarkerade i bild precis som .ccs filerna) körs dock varje gång webbsidan för Google Docs, docs.google.com, uppdateras eller Chrome startas. Zooma för att se bättre:
Bild 2.
https://www.bildtagg.se/bild/hnzb2q257wplc3kv6jl6mftu
( Här är ett urval från förra bilden:
https://www.bildtagg.se/bild/q66wud664mv33jshr53tnhi )
*Här ser man inställningen för att webbläsaren Chrome ska starta fliken för Google Docs vid start. En annan inställning är att starta de flikar som var aktuella när Chrome stängdes när Chrome körs igång nästa gång:
Bild 3.
https://www.bildtagg.se/bild/5anb7xc7rm3qdqr8ff6tvx0x
Chrome startar alltså i bakgrunden i datorn även om man inte loggat in i datorn med sina användaruppgifter ( inkl lösen eller pin).
*Larmtillkoppling på Tyréns sker kl 20:33:20.
Osäker på om det är tiden han larmar på eller "sista utpasseringstid" innan larmet blir aktivt.
*Han kommer hem och sätter säkert datorn på laddning eller iaf packar upp den ur väskan. Eller vad han nu gör. Vattnar med den kanske.
Klockan kl 23:34:16 laddas pånytt de .css filer som laddades 20:29. Det betyder att SD:s dator än en gång är tömd på Google Chromes
cacheminne den kvällen. Mellan klockan 20:29 och 23:34. Högst troligt efter det att SD kommer hem från jobbet eller när han kommer hem från JG.
En litet fel har letat sig in i protokollet hos polisen.
Forensikern skriver så här i ett protokoll 163/548:
"I Stefans dator gällde frågan de händelser som sågs som webbhistorik relaterad
till Google Docs kring kl. 23.34.
Det är händelser som pågår under 5 sekunder, nämligen kl. 23.34.16 till och
med kl. 23.34.21"
I IT-protokolet så visar tidslinjen från 145/128 dock bara till
23:34:17 samt 163/608 till 23:34:17.
Alltså hänvisar han till en tid,
23:34:21, som inte har några redovisade filer. De hade säkert tänkt ta med filer med tidsstämpel 23:34:21 men antingen missade eller ändrade. Men många fler filhändelser finns både före och efter 23:34:16 .
Det är alltså lite märkligt att polisen inte redovisat fler filer från cache med tidsstämplarna runt 20:29 och 23:34. Som syntes i första bilden så rör det sig om många fler när Google Docs laddas i webbläsaren Chrome.
Inte bara filtyperna .css och .js utan där finns .png, .svg, .html osv. Alla filtyper som bygger upp webbapplikationerna Google Docs och Google Drive är med i cacheminnet.
Min huvudtes just nu vad som skett 23:34 är denna:
SD:s dator töms först på Chrome cache innan den klockan 20:29 laddar från Chrome Cache. Alltså Google Docs startar runt 20:29.
Att SD är på väg från jobbet kan tyda på automatisk omstart eller schemalagd aktivitet.
(Larmtillkoppling på Tyréns sker kl 20:33:20)
Laddningen från cache sker i princip strax innan han kliver ut från kontoret. Det kan betyda att datorn t o m startar om i hans väska. Om den ej går i strömsparläge.
SD:s dator töms på cache igen innan 23:34.
Två tömningar kan alltså antingeb bero på att det är schemalagt eller en medveten handling från SD.
Att datorn dock laddar från cache vid 23:34 beror högst troligt på att datorn startar om efter schemalagd Windows-uppdatering eller motsvarande händelse. Alltså automatiskt.
Är då Google Docs öppet i webbläsaren Chrome alternativt har automatisk start enligt bild nr 3 ovan så laddas samtliga de filer som polisen tagit med i protokollet och många fler.
Alltså: En automatisk (schemalagd) omstart eller motsvarande händelse samt att Chrome därefter startar om automatiskt ihop med datorn gör att filerna runt klockan 23:34 laddas i Chrome cache även om SD inte är i huset.
Händelserna i cache har inte med synkning av Google-konto över enheter eller Backup&Sync mellan Google Drive och lokala hårddisken i datorn. Där är SD fel ute i sin skrivelse och även polisen lägger stor vikt vid just synkroniseringen. Jag har gjort tester och dessa filer laddas inte vid synk på något sätt. Endast vid start av Google Docs med tömt cacheminne dess förinnan.
Polisen bör söka i datorn efter samtliga schemalagda aktiviteter samt de inställningar som är kopplade till autostart av Chrome och auto-öppning av flika(URL).
Även spår efter när cache har tömts borde ha kollats. De bör göra en ny tidslinje med mer detaljer. Därtill komplettera med alla inställningar (rensningsprogram i datorn, cleaners, whatever) i datorn kopplade till automatiska händelser eller för att förhindra automatiska händelser.
(Värt att kolla inställningar: Wake timers, last wake, wake_armed, Allow this device to wake up the computer, uppdatering Windows active hours, Only allow a magic packet to wake the computer, wake the computer to run this task, uppdateringar runt 23:30 osv)
Går att skriva mer och säkert både mer lättförstått och tydligare men nu har jag iaf visat att det går att göra lite mer analyser av detta än polisen gjort. Det raskar mot hovrättsdatum.