Citat:
Ursprungligen postat av
okok1
Spelar det någon roll? Inget land kan ändå stoppa spridningen.
Och att ett virus sprids lättare är positivt. Då kan vi nå flockimmunitet snabbare och återgå till det normala.
Krävs det inte att uppåt 60 % smittas för det? Det är över 6 miljoner smittade...
Om Folkhälsomyndighetens uppskattning för Sthlm stämmer för hela Sverige med en dödlighet på 0,6 % så innebär 6 miljoner smittade: Minst 36 000 dödsfall innan man uppnår flockimmunitet.
https://www.raknare.net/matematik/rakna-ut-procent
Sedan har exempelvis Norge drygt 500 dödsfall just pga att de har mycket mindre smittade. Så även om det inte går att stoppa helt så är det inte samma sak som att nan inte kan minska spridningen.
Norge har inte heller haft någon "karantän" eller särskilt nedstängt efter våren, de hade snarare öppnare än oss i slutet sv 2020. Det är först i januari de inför hårdare restriktioner igen, just för att de vet att det gör skillnad.
Skolorna öppnade igen efter maj så tror inte många ungar har dött av det... Men i Sverige är ju allt eller inget det enda som gäller och helst inget däremellan. "Landet lagom".