Citat:
Ursprungligen postat av
kato85
Ok, så hans bror intygar alltså om dennes spelberoende under hela sin levnadstid.
Då är detta helt klart den troligaste orsaken.
Det brodern uppger är att CA spelar på travet, att CA "åtskilliga" gånger vunnit 10000-40000, att hans uppfattning är att det "går runt" för honom samt att CA sitter länge och klurar på spelsystem.
CA spelar även på hästar med "O" (förmodligen).
Har flera uppgifter "utifrån" om spel på nittiotalet och 00-talet. Dock inga uppgifter om att detta skulle vara okontrollerat, men vad det man. Vore han svårt spelberoende hade han dock spelat bort miljonvinsten direkt.
Men visst hade han en spelare i sig. Detta visar sig också genom att hans affärer blir alltmer vidlyftiga och våghalsiga. Han ska eventuellt även göra andra affärer än med aktier. Hade säkert en mycket riskfylld och sårbar "portfölj" från mitten av åttiotalet, vilket visade sig när nittiotalskrisen slog till.
Kombinationseffekt.