Citat:
Ursprungligen postat av
Mimmirider
Så var det, men antar Hanna var svältfödd på uppmärksamhet, uppskattning, omsorg och känslomässigt intresse och utbyte efter åren med Stefans egofixering.
Ja, hon behövde nog någon som lyssnade på henne, som du säger eftersom fanns mycket att bearbeta och kärlek och terapi är ju inte samma sak. Men hon fick nog upptäcka att det fanns någon i världen som åtrådde och tyckte om henne för hennes egen skull. Det var säkert en intressant erfarenhet. Sillen fanns där för henne, det underlättar när man separerar. Tryggt och fin känsla.
Hanna verkar inte vara typen som kan vara självgående, utan någon vid sin sida. Så efter Sillen, var det väl bara att återvända till spiltan fylld av SDs gödsel.
En bra grej med att jag svarade på ditt inlägg var att innan jag skrev så ville jag såklart kolla lite hur de skrivit. Hittade då i de mejl som kompletterar överklagan att HD hittat i webhistoriken hemma att SD surfat på nåt som hon skriver ”xprivatcy”.
Det som menas är i själva verket ”xprivacy”.
Eller som det heter nu ”xprivacylua”.
https://github.com/M66B/XPrivacyLua
Det är en s k ”privacy manager” för Android-mobil.
Är lite på språng men återkommer om hur han kan ha använt det.
Edit: Hinner kasta in den här listan så har vi en indikation på vad det handlar om:
Determine activity (fake unknown activity, see here)
Get applications (hide installed apps and widgets)
Get calendars (hide calendars)
Get call log (hide call log)
Get contacts (hide contacts with the pro option to allow (non) starred contacts, hide blocked numbers)
Get location (fake location, hide NMEA messages)
Get messages (hide MMS, SMS, SIM, voicemail)
Get sensors (hide all available sensors)
Read account name (fake name, mostly e-mail address)
Read clipboard (fake paste)
Read identifiers (fake build serial number, Android ID, advertising ID, GSF ID)
Read notifications (fake status bar notifications)
Read network data (hide cell info, Wi-Fi networks, fake Wi-Fi network name)
Read sync data (hide sync data)
Read telephony data (fake IMEI, MEI, SIM serial number, voicemail number, etc)
Record audio (prevent recording)
Record video (prevent recording)
Send messages (prevent sending MMS, SMS, data)
Use analytics (Fabric/Crashlytics, Facebook app events, Firebase Analytics, Google Analytic, Mixpanel, Segment)
Use camera (fake camera not available and/or hide cameras)
Use tracking (fake user agent for WebView only, Build properties, network/SIM country/operator)