Citat:
Ursprungligen postat av
-boyakka-
Du förstår mycket väl att Amazon inte behöver äga alla servrar eftersom de kan utöva påtryckning p.g.a. sin storlek och tyngd som ekonomisk maktspelare. Det finns inget lustigt i detta, du må skratta tills dina åsikter inte längre är i synk med rådande digital maktordning. Vad ska du göra då, förutom att byta åsikter?
Om du tror att Amazon kommer jaga efter Parler så passar du bättre i konspirationsteori-forumet.
Bezos bryr sig bara om pengar och Parler har haft en ganska saftig setup hos AWS. Klart gråter de inte av minskad inkomst men det är larvigt att tro att de kommer jaga lilla Parler.
Vad ska Amazon göra, köpa upp alla DCs de kör Colo hos? Köpa upp elnätet för att strypa Parler? Köpa ISPs enbart för Parler? Jisses.
Med det sagt kanske de vill köpa backbones pga AWS själva. Men för att jaga Parler? Jo tjena.
Parler och Trump går hand i hand. Det är sjukt roligt i ett ironiskt perspektiv att Trump har dödat NN, något som nog kommer sätta mängder med käppar i hjulen för Parler. Själv är jag för nätneutralitet.