Citat:
Att påvisa att EN person (som råkar vara jude) finansierar en stor mängd destruktiva vänsterorienterade organisationer är inte "antisemitism". Det är inte heller en konspirationsteori. Det är bara observerbara fakta. All info finns öppet tillgänglig. Även finansieringen av projekt i samarbete med EXPO under svensk valrörelse.
Det är givetvis möjligt att tycka att detta är en bra grej. Men att försöka påstå att detta är "antisemitism" & konspirationsteorier blir enbart tramsigt.
Du tror inte själv på vad du skriver, du ljuger medvetet för att du driver en agenda.
Det är givetvis möjligt att tycka att detta är en bra grej. Men att försöka påstå att detta är "antisemitism" & konspirationsteorier blir enbart tramsigt.
Du tror inte själv på vad du skriver, du ljuger medvetet för att du driver en agenda.
Har jag fått det om bakfoten, eller menar du att Sorros finansierar ”destruktiva vänsterorganisationer”? Vem är det som ljuger och försöker driva ett narrativ, stå för dina åsikter istället. Sorros stiftelse skänker pengar till en rad olika projekt, däribland Expo. Många av projekten saknar dock politisk koppling.
Du har påstått att Sorros finansierat borgen (och för den delen finansiera) för BLM-aktivister och ”vänsterbrottslingar” (vilket jag bara antar är ett sätt för dig att skriva AFA (och sen att du likt de många andra horder av muppar här inte verkar kunna skilja på vad en politisk organisation och en ideologi lämnar vi osagt)). Detta stämmer inte och motbevisas i de länkar du skickar, men du väljer selektivt och sållar delar av den informationen du använder dig av.
Att helt grundlöst knyta George Sorros till den autonoma och utomparlamentariska vänstern är en vederlagd nynazistisk konspirationsteori, vilken bottnar i vad då? Antisemitism. Fråga dig själv varför en finansmogul och miljardär skulle vilja finansiera, stötta och uppmuntra grupperingar som AFA. Det är helt bisarrt: deras ideologiska värdegrund bygger på att bokstavligen ta ifrån honom hans förmögenhet.