Citat:
Ursprungligen postat av
cucciola
Det var ett tag sedan du skrev det här inlägget men jag måste bara inflika att det absolut är en fin sak att värna om sitt eget språk - och det tycker jag att Sverige ska göra - men vissa länder dubbar fortfarande engelskspråkiga filmer och har därför fått ett mycket sämre utgångsläge i att lära sig engelska (och alla andra språk som de också dubbar till sitt eget) så det handlar inte bara om att vara stolt över landets språk utan att helt enkelt vara för konservativ och försvåra för utveckling.
Jag har bott i Italien och de var kassa på engelska då och dubbade alla program till italienska. De kunde inte förstå hur vi svenskar både kunde hinna läsa en textremsa och samtidigt lyssna på vad som sades i filmen.... Vet inte om läget ändrats till det bättre nu.
Jag brukar gå musikkurser i Italien varje år och träffar då många yngre italienare. De förefaller vara nästan lika bra på engelska som motsvarande svenska ungdomar, men de verkar inte ha något behov av att blanda in engelska ord i sitt modersmål på samma sätt som svenskar gör. Jag har t ex aldrig hört en italiensk 20-åring säga ”shit” i var och varannan mening. Och det beror inte bara på att det låter väldigt obildat utan förmodligen också för att de inte ser något skäl till det. Inte heller ”najs”; de verkar tycka att det finns fullgoda italienska motsvarigheter. På det hela taget saknar de den där anglosaxiska kulturella fonden* för sin existens som är så viktig för svenskar. Och på den punkten tycker jag Sverige skiljer sig från de flesta andra europeiska länder, i alla fall de som jag känner till närmare.
* (dvs teveserier, musik, filmer, masslitteratur)